1 jajo sokoła w gnieździe na kominie już jest
GŁOGÓW. Już po raz czternasty w gnieździe na kominie Huty Głogów II samica sokoła wędrownego złożyła pierwsze w tym roku jajo. Od kilkunastu lat ten gatunek sokoła podlegający ochronie gatunkowej wybrał sobie poczwórny komin zwanym „koniczynką”, na terenie HMG 2, na gniazdowanie. Zgodnie z założeniami programu KGHM Polska Miedz S.A. ochrony zagrożonych gatunków zwierząt, aby umożliwić bezpieczne lęgowanie sokoła, w 2008 roku podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na 80-metrowym kominie HMG 2 . Od chwili montażu platformy lęgowej w Hucie Miedzi Głogów II wykluło się łącznie 40 sokołów, z czego 39 zostało zaobrączkowanych.

Montaż gniazda na kominie Huty Głogów II w 2008 roku oraz zainstalowanie tam kamer sfinansowała spółka KGHM przy współpracy merytorycznej Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół”. Od tej pory zakładanie gniazda i okres lęgowy jest pod kontrolą i obserwacją . Dzięki temu wiadomo, że co roku w Hucie Miedzi Głogów w gnieździe na „koniczynce" przychodzi na świat od 2 do 4 sokolich piskląt rocznie. Są obrączkowane, by łatwo można było śledzić ich losy. Tradycją też stało się nadawanie im imion w internetowym konkursie.
28 marca 2022 roku , w gnieździe na kominie HM Głogów II pojawiło się pierwsze w tym roku jajo sokoła. Prawdopodobnie za kilka dni powinno pojawić się następne jajo lub może nawet dwa. Po złożeniu przez samicę ostatniego jaja rozpocznie się 32 dniowy okres ich inkubacji. Pisklęta powinny wykluć się na początku maja. Rodzicami złożonego jaja w tym roku są sokoły o imionach Bohun i Szira.
Dodajmy, że sokoły wędrowne to ptaki monogamiczne. Swojego terytorium bronią cały rok, młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. Podejmują wędrówkę szukając partnera i dogodnego miejsca na założenie gniazda.
Życie rodziny sokołów wędrownych gniazdujących na kominie Huty Głogów można podglądać poprzez stronę internetowa http://peregrinus.pl/pl/glogow