Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

BMI - Wszystko co o nim powinieneś wiedzieć

Nie ma jednej prawidłowej masy ciała dla wszystkich, bo każdy jest inny. Można samodzielnie sprawdzić, czy nie waży się za mało lub zbyt dużo. W tym celu wystarczy posłużyć się wskaźnikiem BMI. Na podstawie prostego wzoru matematycznego można obliczyć masę ciała. Jeszcze większym ułatwieniem jest skorzystanie z gotowych kalkulatorów BMI. Trzeba tylko wpisać odpowiednie dane dotyczące swojego ciała, po czym kalkulator dokona szybkich wyliczeń. Zajmuje to dosłownie chwilę, dlatego warto regularnie sprawdzać swoje BMI. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia różnych powikłań będących skutkiem nadwagi i otyłości.

BMI - Wszystko co o nim powinieneś wiedzieć

Szybki sposób na obliczenie wskaźnika masy ciała

Sprawdzanie swojej masy ciała na wadze to jedno, ale bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji sylwetki. Można nawet wyglądać szczupło, ale mieć otyłość brzuszną. Z kolei osoby otyłe nierzadko borykają się z niedożywieniem. Wynika to z tego, że dostarczają organizmowi pustych kalorii, a nadwyżka kaloryczna odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Niestety wraz z takim pokarmem do organizmu nie przedostają się niezbędne substancje odżywcze, więc pojawia się problem. Każdy może z łatwością obliczyć swój wskaźnik masy ciała, temu właśnie służy BMI. Wykorzystuje się go także w celu ocenienia ryzyka rozwoju różnych chorób cywilizacyjnych. Na podstawie wyniku uzyskanego ze wskaźnika BMI można sprawdzić, czy komuś nie zagraża choroba sercowo-naczyniowa, udar mózgu czy cukrzyca. Nadmierna masa ciała stanowi ogromne obciążenie dla całego organizmu, narządów wewnętrznych, stawów, kręgosłupa. Z narzędzia tego mogą korzystać osoby zarówno dorosłe, jak i dzieci. Nie rekomenduje się go jednak kobietom ciężarnym ani użytkownikom do czternastego roku życia. W zależności od uzyskanego wyniku, może on wskazywać na wygłodzenie, wychudzenie, niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, otyłość I stopnia, otyłość kliniczną lub otyłość III stopnia.

Co ma znaczenie w przypadku wskaźnika BMI?

Szybkim sposobem na wyliczenie wskaźnika masy ciała jest BMI W tym celu stosuje się następujący wzór: BMI=masa/(wzrost)(wzrost). Jeśli komuś zależy na większej precyzji, to powinien skorzystać z bardziej rozbudowanego narzędzia, które uwzględnia płeć. Ma to ogromne znaczenie, bo kobiety i mężczyźni różnią się pod wieloma względami. Oczywiście wyżej wymieniony wzór jest unikalny, dlatego może być stosowany wielokrotnie. Nie należy jednak traktować BMI jako żadnej wyroczni. Sama masa ciała zwykle nie wystarczy do tego, aby stwierdzić, czy ktoś jest zdrowy. Można przecież szczupło wyglądać i mieć sporo tkanki tłuszczowej, niewiele masy mięśniowej. W takiej sytuacji BMI będzie niskie, ale pacjent nadal może borykać się z poważnymi dolegliwościami. Zdecydowanie ważniejsze jest obliczenie składu ciała. Na jego podstawie można wywnioskować, jaki ma się konkretnie procent tłuszczu, wody i mięśni w ciele. Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest to, że osoby z niskim BMI nadal mogą być zdrowe. Istotne jest to, aby mieć mniej tkanki tłuszczowej i bardziej rozbudowaną masę mięśniową. Przyjmuje się, że u kobiet normą dla tkanki tłuszczowej jest 21-33%. Z kolei u panów będzie to zdecydowanie mniej, bo zaledwie 8-21%. Z tego właśnie powodu warto korzystać z kalkulatorów BMI online, które uwzględniają także podział na płeć.

Artykuł stworzony we współpracy z Medyk Online i Holter Help