Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Woda w kranach jest bezpieczna i nie pochodzi z Odry

GŁOGÓW. W związku ze skażeniem Odry, mieszkańcy miast i gmin nadodrzańskich pytają o  wodę z kranów. Skąd jest czerpana? Czy jest bezpieczna? Jak to wygląda w Głogowie? Okazuje się, że nie ma obaw... Głogowska woda pochodzi ze studni głębinowej. Jej ujęcie znajduje się w Serbach. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada 18 takich studni.

Woda w kranach jest bezpieczna i nie pochodzi z Odry

- Woda pobierana jest z głębokości około 40-60 metrów po ziemią. Zanim woda trafi do mieszkańców przechodzi kilka etapów. Najpierw jest napowietrzana i filtrowana. Następnie poddawana jest procesowi dezynfekcji promieniami UV. Ultrafiolet niszczy drobnoustroje, ale nie zmienia smaku wody. Nad jakością wody czuwają także małże i sądząc po ich zachowaniu, które jest monitorowane przez całą dobę, są naszą wodę zachwycone - wyjaśnia Magdalena Ruta, specjalista ds. marketingu, komunikacji społecznej i promocji PWiK.
Dodatkowo skład głogowskiej wody jest kontrolowany przez doskonale wyposażone akredytowane laboratorium. I to nie tylko u źródła, ale dodatkowo także w kilku miejscach na ternie miasta. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest zdrowa w całym mieście.

- Do czasu wyjaśnienia przez wojewódzkie instytucje ochrony środowiska przyczyn skażenia wód Odry i związanej z tym katastrofy ekologicznej prosimy mieszkańców o ostrożność w kontakcie z wodą. Prosimy o niespożywanie ryb mogących pochodzić z Odry i o niedotykanie tych śniętych na brzegu. A w związku z pojawiającymi się pytaniami o wodę pitną przypominamy, że nasza woda do picia nie pochodzi z Odry, ale ze źródła głębinowego i jest kontrolowana oraz badana na bieżąco przez PWiK w Głogowie - mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.