Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Własna firma na studiach – na co powinieneś być przygotowany?

Własna firma na studiach jest idealnym rozwiązaniem skierowanym do osób, które już także w tym okresie chcą zdobywać doświadczenie zawodowe. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy z tego względu, że po zakończeniu edukacji mogą mieć problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w swojej profesji. Z tego też względu coraz większe grono studentów zaczyna zdobywać doświadczenie jeszcze w trakcie swojej edukacji.

Własna firma na studiach – na co powinieneś być przygotowany?

Jakie są zalety własnej firmy dla studentów?

Osoby, które chcą założyć własną firmę, w momencie, gdy nadal mają status studenta, mogą skorzystać z pomocy:

- Aniołów Biznesu,

- Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy skorzystać mogą wyłącznie ci, którzy studiują zaocznie, gdyż studenci dzienni nie mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne. Na dofinansowanie z Urzędu Pracy mogą liczyć studenci zaoczni, jednak dopiero po okresie od 3 miesięcy założenia działalności gospodarczej. Ważne jest wspomnienie o tym, że kwota dotacji to 4- do 6-krotne wynagrodzenie. Student nie będzie musiał oddawać tych pieniędzy pod warunkiem, że jego firma na polskim rynku będzie działała co najmniej przez okres 1 roku.

Dodatkowym ułatwieniem dla studentów zaocznych oraz dziennych, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy nie prowadzili firmy, jest ubieganie się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Może ono wynosić do 40 000 złotych dla jednej osoby.

Założenie własnej firmy na studiach nie musi odbywać się samodzielnie. Pomocą w tym zakresie służą konsultanci, którzy są dostępni dla przyszłych przedsiębiorców pod linkiem: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

wlasnafirmanastudiach4

Niższe składki dla studentów prowadzących firmę

Skorzystanie z rejestracji firmy na studiach jest opłacalne dla studentów z tego względu, że są zwolnieni z opłacania składki na ZUS. Muszą jednak opłacać składkę na ubezpieczenia:

- wypadkowe,

- zdrowotne,

- rentowe,

- emerytalne.

Samodzielnie mogą zadecydować, czy chcą także dodatkowo opłacać składkę chorobową. 

Osoby w trakcie nauki, które prowadzą pierwszą działalność gospodarczą, muszą opłacać składki na ZUS. Mogą jednak korzystać z tzw. ,,małego ZUS-u", czyli płacenia niższych składek przez okres pierwszych 24 miesięcy.

wlasnafirmanastudiach3

Co można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Warto mieć na uwadze to, że w koszta prowadzenia firmy można wliczyć czesne. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy edukacja została rozpoczęta już po założeniu własnej firmy. Dodatkowo kierunek studiów musi być związany z daną branżą, w której aktualnie działa. W większości przypadków można studiować finanse i rachunkowość, zarządzanie oraz marketing.

W koszta firmy wliczyć można także:

- wydatki związane z dojazdami na uczelnię,

- materiały edukacyjne,

- literaturę branżową,

- realizację studiów językowych (jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy udokumentuje się podpisanie umowy z zagranicznym kontrahentem lub w momencie, gdy ukończenie kursu było niezbędne do zdobycia nowych klientów).

Przy prowadzeniu firmy należy mieć na uwadze to, iż rejestracja firmy jest darmowa. Własna firma na studiach pozwala zdobywać doświadczenie przez kolejne lata. Nie można jednak nie mieć na względzie tego, że konieczne jest opłacanie księgowości. Już na samym początku należy wybrać taką firmę lub osobę, która zna się na swoje pracy.

Warto rozważyć możliwość skorzystania z księgowości online. Więcej na jej temat można dowiedzieć się pod linkiem https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online. Jest to doskonała okazja do tego, by sprawdzić, czy jest to rozwiązanie, które rzeczywiście jest najbardziej odpowiednie dla konkretnego studenta. Nie zaszkodzi także zapoznać się dokładnym cennikiem oraz atutami takiej propozycji.

Koszty związane z opłacaniem księgowości mogą być wpisane w koszty prowadzenia firmy. Jest to dodatkowy atut z tego względu, że dzięki temu nie trzeba będzie ponosić zbyt wysokich kosztów związanych z płatnością podatku dochodowego od obrotów przedsiębiorstwa w danym okresie. Dodatkowo ma się pewność odnośnie do niepowstawania żadnych nieprawidłowości.