Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przy kolegiacie stanie pomnik Bolesława Chrobrego. KGHM wspiera Głogów

GŁOGÓW.  List intencyjny i deklaracja współpracy dotyczące budowy pomnika Bolesława Chrobrego oraz zagospodarowania przestrzeni przy Kolegiacie w Głogowie. Wśród sygnatariuszy porozumienia oprócz miasta Głogów i Fundacji Pogoń Lwów znaleźli się również: KGHM oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Działania wspiera również Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Głogowie.  -Rozpoczęliśmy już pierwsze formalności. Zwróciliśmy się do parafii, do księdza proboszcza z wnioskiem o udostępnienie odpowiedniego miejsca. Oczywiście rozpoczniemy całą procedurę z tym związaną, którą poprzedzi uchwała Rady Miejskiej o posadowieniu pomnika, już myślimy o powołaniu konkursowej. Kolegiata i teren wokół tej wspaniałej świątyni, pięknieje nam każdego roku i dzięki partnerom, możemy jeszcze bardziej dbać o ten teren. Pierwsza wzmianka o Głogowie pochodzi z 1010 roku a na murach naszego grodu Bolesław Chrobry odpierał atak wojsk niemieckich. Cieszymy się na samą myśl obchodów rocznicowych koronacji pierwszego króla Polski – przypomniał Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Przy kolegiacie stanie pomnik Bolesława Chrobrego. KGHM wspiera Głogów

W 2025 roku przypada jubileusz: 1000 lat koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Monarcha związany był także z Głogowem. To właśnie za sprawą Bolesława Chrobrego, kroniki w 1010 roku po raz pierwszy odnotowują nazwę Głogów („urbs Glogua”). Kronikarz Thietmar, biskup merseburski opisał najazd na Polskę wojsk niemieckich, które dotarły także pod Głogów w 1010 roku. W związku z tym, że gród był silnie obwarowany i posiadał liczną załogę, którą dowodził Bolesław Chrobry, cesarz Niemiec Henryk II odstąpił od oblegania grodu.

– KGHM jest uznanym mecenasem kultury i bardzo mocno angażuje się w projekty związane z historią naszej Ojczyzny, zarówno w wymiarze lokalnym jak i ogólnopolskim. Inicjatywa budowy pomnika w Głogowie doskonale wpisuje się w te działania miedziowej spółki. Bycie częścią tego projektu to dla KGHM ogromny przywilej. Pomnik będzie dumą mieszkańców Głogowa – powiedział Alan Steinbarth, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego KGHM Polska Miedź S.A.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Pogoń Lwów. W ramach realizacji inwestycji przewidziane jest - obok budowy pomnika, zagospodarowanie przestrzeni, w tym m.in. utworzenie edukacyjnej ścieżki historycznej w sąsiedztwie głogowskiej Kolegiaty.

– Zależy nam na podkreśleniu roli Głogowa w historii Polski, ale też na edukacji młodych pokoleń. Dziedzictwo Bolesława Chrobrego to fundament naszej narodowej tożsamości. Pomnik będzie przypominał o naszych korzeniach, a ścieżka historyczna wzmocni rolę Głogowa w naszej historii – dodał Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

List intencyjny zakłada działania na rzecz budowy pomnika Bolesława Chrobrego, a także zagospodarowania terenu wokół. Parafia kolegiacka w Głogowie udostępni teren pod pomnik. Z kolei Głogów zajmie się przeprowadzeniem procesów formalno-prawnych, a także będzie partycypować finansowo w tym przedsięwzięciu. Fundacja Pogoń Lwów i Muzeum Archeologiczno-Historyczne deklarują wsparcie merytoryczne i uczestnictwo w komisji konkursowej wyboru projektu pomnika, dla którego Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ufunduje nagrodę.