Obowiązki i odpowiedzialność w zakresie wywozu odpadów budowlanych
Budowa lub remont domu wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także odpowiedzialności wobec prawa i środowiska. Jednym z kluczowych aspektów każdych prac budowlano-remontowych jest więc właściwe zarządzanie odpadami budowlanymi. W tym artykule omówimy najważniejsze obowiązki i zasady dotyczące składowania i wywozu gruzu budowlanego.
Co to są odpady budowlane?
Odpady budowlane to wszelkiego rodzaju materiały i substancje, które powstają w wyniku prac budowlanych lub rozbiórkowych. Mogą to być cegły, beton, ceramika, ale również drewno, metal, gips czy płyty gipsowo-kartonowe, izolacje typu wełna mineralna czy styropian, a nawet elementy takie jak wymontowane drzwi czy okna. Do odpadów z budowy mogą też zaliczać się opakowania po chemii budowlanej czy materiały używane w czasie remontów generalnych, np. folie malarskie. Pamiętajmy, że prawidłowe zarządzanie odpadami budowlanymi jest nie tylko kwestią przepisów prawa, ale także troski o środowisko naturalne.
Zasady składowania i wywozu odpadów budowlanych
Jak wygląda składowanie śmieci z prac budowlanych zgodnie z literą prawa? Czy odpady budowlane można składować na własnej działce bez kontenera? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy poniżej.
- Odpady budowlane powinny być umieszczane w odpowiednich pojemnikach lub workach budowlanych, tak zwanych big bagach. Unikać należy rozsypywania i roznoszenia śmieci po placu budowy. Najbardziej charakterystycznym pojemnikiem na odpady budowlane jest blaszany kontener na śmieci z budowy. Taki kontener na odpady występuje w wielu różnych wielkościach i pojemnościach, a największe z nich mogą mieć nawet 40 m3 pojemności.
- Jako że odpady budowlane nie są odpadami komunalnymi, nie są objęte opłatą śmieciową i nie mogą być umieszczane w zwykłych, przydomowych pojemnikach na śmieci komunalne — śmieciarka nie zabierze takich odpadów. Kontener na gruz jest więc niezbędny do wywozu śmieci z budowy czy remontu generalnego.
- Nawet będąc właścicielem gruntu, nie można sobie pozwolić na przetrzymywanie odpadów bez odpowiedniego pojemnika. Niektóre elementy z odpadów mogą przeniknąć do gruntu i tym samym zaszkodzić środowisku. Kontener chroni przed tego typu szkodliwym działaniem.
- Każdy kontener jest określonej wielkości, która wpływa na maksymalną pojemność i udźwig pojemnika. Nie należy przeładowywać kontenera. Dokładanie śmieci ponad miarę utrudni, a nawet uniemożliwi ich późniejszy transport. Do wyboru jest naprawdę wiele pojemności, od małych kontenerów mieszczących około 2m3 odpadów, po ogromne pojemniki o długości 7 metrów.
- Dostępne są też różne rodzaje kontenerów. Najbardziej ekonomiczną opcją są te przeznaczone na typowy czysty gruz budowlany, a więc czerwoną cegłę, armaturę porcelanową, ceramikę, beton i tynk. Jeśli jednak do wywozu są np. szlaka, żabinka, płyty nida-gips, metalowe zbrojenia, drewniana więźba czy elementy z tworzyw sztucznych, konieczny jest kontener na zmieszane odpady budowlane.
Kto odpowiada za wywóz śmieci budowlanych?
Generalna zasada jest taka, że za utylizację śmieci budowlanych odpowiada ich wytwórca. W praktyce wygląda to w następujący sposób: Jeżeli zatrudniamy ekipę budowlaną, to, o ile w umowie nie będzie innych zapisów, właśnie firma budowlana zapewnia odpowiednie kontenery na gruz i czuwa nad utylizacją. Jeśli jednak samodzielnie prowadzimy remont mieszkania czy domu, w wyniku którego powstają odpady budowlane, odpowiedzialność za powstałe odpady należy do nas. Oczywiście, odpady remontowe można na własną rękę przetransportować do PSZOK-u znajdującego się na terenie każdej gminy. PSZOK-i jednak nie zawsze przyjmą każdy rodzaj odpadów, często będzie to jedynie gruz ceglany, betonowy czy ceramika. Wynajęcie kontenera rozwiązuje problem wywozu — lokalna firma wywozowa, np. gruz-alibaba.pl podstawi kontener pod wskazany adres, umożliwi umieszczanie w nim śmieci przez określony czas, a następnie zajmie się wywozem i utylizacją odpadów.
Właściwe zarządzanie odpadami budowlanymi to nie tylko obowiązek, ale także kwestia moralna i ekologiczna. Dzięki odpowiednim praktykom składowania i wywozu gruzu budowlanego możemy zmniejszyć negatywny wpływ budownictwa na środowisko i przyczynić się do utrzymania naszego otoczenia w lepszym stanie. Warto więc pamiętać o tych zasadach na każdym etapie budowy czy remontu.