Czym jest plastyka wałów okołopaznokciowych?
Doskwiera Ci problem wrastającego paznokcia u stopy? Istnieje wiele skutecznych metod leczenia tej dolegliwości, jednak w zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Często stosowanym zabiegiem, który pomaga przywrócić prawidłowy wygląd i funkcje stopy jest plastyka wału okołopaznokciowego. W tym artykule dowiesz się, na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych, kiedy jest zalecana oraz jak wyglądają przygotowania do zabiegu i okres rekonwalescencji.
Czym jest wrastający paznokieć u stopy i dlaczego nie należy go lekceważyć?
Wrastający paznokieć to problem podologiczny, który polega na tym, że boczna krawędź paznokcia wbija się w otaczający go fragment skóry, nazywany wałem okołopaznokciowym. Jest to spowodowane najczęściej noszeniem źle dobranego obuwia, nadmiernego obciążenia stóp (otyłość nadwaga), dysfunkcjami stopy (płaskostopie poprzeczne) czy nieprawidłowym przycinaniem paznokci (na półokrągło).
Należy poważnie potraktować problem wrastającego paznokcia u stopy, gdyż choć na samym początku może sprawiać jedynie niewielki dyskomfort lub stanowić kwestię estetyczną, to z czasem staje się coraz bardziej uciążliwy, aż osiągnie moment, w którym znacząco utrudni lub nawet uniemożliwi normalne chodzenie.
W zaawansowanym stadium wrastające paznokcie wywołują silny ból, mogą także towarzyszyć im krwawiące lub ropiejące rany. Oprócz uciążliwego bólu pacjent narażony jest na ryzyko rozwinięcia stanu zapalnego lub infekcji. W takich przypadkach jedyną skuteczną metoda leczenia może okazać się plastyka wałów okołopaznokciowych.
Na czym polega plastyka wału okołopaznokciowego?
Plastyka wału okołopaznokciowego to procedura chirurgiczna, której celem jest korekta lub rekonstrukcja skórnego wału wokół paznokcia. Proces ten jest zazwyczaj stosowany w przypadkach, gdy wał okołopaznokciowy ulega przerostowi, np. wskutek urazów czy stanów zapalnych i infekcji wywołanych wrastaniem paznokcia.
Podczas plastyki chirurg usunie fragment skóry lub nadmiar tkanki wokół paznokcia, co pomaga w przywróceniu prawidłowej anatomii tej części stopy. Plastyka wału okołopaznokciowego jest przeprowadzana przez doświadczonego podochirurga i może być skutecznym rozwiązaniem dla osób borykających się z zaawansowanym lub nawracającym problemem wrastającego paznokcia u stopy.
Plastyka wałów okołopaznokciowych – wskazania
Plastyka wału okołopaznokciowego to procedura, której zastosowanie wynika z nieskuteczności nieinwazyjnych metod leczenia. Kwalifikowani do plastyki wału okołopaznokciowego są pacjenci, u których wrastający paznokieć wywołuje bolesne, krwawiące lub ropiejące rany, prowadzące do przerostu wału i znacznych trudności w chodzeniu.
Plastyka wału okołopaznokciowego – przygotowanie i rekonwalescencja
Pacjenci, którzy zostają zakwalifikowani do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych, zawsze powinni otrzymać indywidualne zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu i rekonwalescencji. Wynika to z faktu, że każdy przypadek jest inny i wymaga szczególnego traktowania, w tym doboru najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod przygotowania czy wspomagających gojenie rany.