Wrocław wśród najszybciej rozwijających się miast – gdzie szukać pracy?
Teoretycznie najłatwiej pracę znaleźć w dużych miastach. Wrocław pod względem ilości mieszkańców plasuje się na trzecim miejscu w Polsce, a pod względem powierzchni na piątym. W związku z tym jest on bardzo atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Stolica Dolnego Śląska znajduje się w czołówce wielu rankingów dotyczących najlepszych miast do życia i prowadzenia biznesu.
Zarobki oraz bezrobocie we Wrocławiu
Według danych GUS, w grudniu 2023, przeciętne wynagrodzenie we Wrocławiu (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 8 660,07 złotych i jest to wartość niższa niż w całym województwie (8677,76 złotych).
Na przestrzeni od stycznia do września 2023 roku najwyższe, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w zawodach związanych z branżami:
- informacja i komunikacja - 12 846,13 złotych
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 9 918,98 złotych
- przemysł - 8 519,86 złotych
Wrocław może pochwalić się również poziomem bezrobocia o wartości 1,6%. Jest to 3-krotnie mniejszy współczynnik niż bezrobocie w całym województwie.
Dla porównania bezrobocie w całym województwie w latach 2020-2022 wynosiło 5,8%, 4,9% oraz 4,5%. GUS podaje, że na grudzień 2023 roku stopa bezrobocia spadła do 4,4%.
Natomiast średnie wynagrodzenie brutto (w całym dolnośląskim) w tym samym przedziale lat, wynosiło kolejno:
- 6 465,95 złotych - 2020
- 7 019,43 złotych - 2021
- 7 920,04 złotych - 2022
Na podstawie powyższych informacji widać stopniowy spadek bezrobocia oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kolejnych okresach w największym mieście województwa dolnośląskiego.
Praca w dolnośląskim – gdzie szukać pracy we Wrocławiu?
Wrocław jest największym rynkiem pracy w regionie. Poszukiwania zatrudnienia warto rozpocząć od portali z ogłoszeniami czy grup w mediach społecznościowych, takich jak np. gowork.pl gdzie znajdują się również opinie o pracodawcach.
Należy pamiętać, że początek roku, to czas ustalania budżetu przez firmy na najbliższy okres. W związku z tym pierwsze miesiące roku są jednocześnie okresem, w którym pojawia się najwięcej ofert zatrudnienia.
Praca we Wrocławiu – najbardziej poszukiwani pracownicy
Najczęściej, praca we Wrocławiu najczęściej jest powiązana z branżami budowlanymi, produkcji czy medycyną.
Największe braki kadrowe można spotkać między innymi w takich zawodach jak: brukarz, dekarz, ślusarz, murarz, betoniarz, programista, dozorca, kelner, mechanik maszyn, sprzątaczka, księgowa, fizjoterapeuta, psycholog, psychoterapeuta, lekarz oraz pracownik służ mundurowych. W dalszym ciągu bardzo duże zapotrzebowanie występuje w oświacie, gdzie poszukiwani są nauczyciele języków obcych, nauczania początkowego czy przedmiotów zawodowych. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie w branży IT. Wymagana jest tutaj jednak podstawowa wiedza.
Widać więc, że praca we Wrocławiu, ze względu na rozbudowany rynek pracy oraz napływ kapitału z Europy, daje realne możliwości znalezienia pracy. Regularnie spadająca stopa bezrobocia oraz rosnące wynagrodzenie umożliwia znalezienie stabilnej pracy, oraz rozwoju kariery w różnych zawodach i branżach