Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zapalenie ucha środkowego - jakie daje objawy i jak je leczyć?

Zapalenie ucha środkowego może mieć różny charakter i objawy, w zależności od jego rodzaju. Wspólnym symptomem zawsze jest jednak silny ból ucha. Problem ten może być zdiagnozowany u osób w różnym wieku, najczęściej jednak pojawia się u dzieci przed 7. rokiem życia. Dowiedz się, jak objawiają się różne rodzaje tego schorzenia i jak może je leczyć.

Zapalenie ucha środkowego - jakie daje objawy i jak je leczyć?

Rodzaje zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego może przybrać jedną z trzech form. Należą do nich:

  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Może ono pojawić się również w następstwie zaostrzenia kataru alergicznego. Charakterystyczny dla niego jest nagły przebieg. Stanem zapalnym objęta zostanie błona wyściełająca ucho środkowe. Ostre zapalenie ucha środkowego wywoływane jest przez bakterie i zwykle występuje jednostronnie. 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego najczęściej pojawia się w wyniku powikłań po nieleczonym ostrym stanie zapalnym. Mówimy o nim w momencie, gdy dolegliwości trwają co najmniej 3 miesiące. Źródłem choroby również są bakterie, jednak w przeciwieństwie do choroby o nagłym przebiegu, również te beztlenowe.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego zajmuje z kolei jamę bębenkową, wyściółkę trąbki słuchowej oraz komórki powietrzne wyrostka sutkowatego. Związane jest ono z nagromadzeniem płynu w jamie bębenkowej w wyniku wystąpienia dysfunkcji trąbki słuchowej Eustachiusza. Za wywołanie stanu zapalnego mogą być odpowiedzialne zarówno bakterie, jak i wirusy.

Objawy zapalenia ucha środkowego

Niezależnie od rodzaju zapalenia ucha środkowego u pacjenta właściwie zawsze występuje niedosłuch o różnym nasileniu. Pozostałe symptomy mogą już różnić się w zależności od typu infekcji:

  • Ostre zapalenie ucha środkowego – pulsujący ból ucha, zwykle silny, może mieć jednak różne natężenie. Objawy są jednostronne, wysięk występuje w przypadku pęknięcia błony bębenkowej, w rzadkich przypadkach pojawiają się zaburzenia równowagi. W wyniku powikłań może dojść do porażenia nerwu twarzowego. Jeśli objawy nawracają z częstotliwością większą niż co kwartał, można mówić o nawracającym ostrym zapaleniu ucha środkowego.
  • Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – śluzowo-ropny, ropny lub śluzowy wyciek z ucha (stały bądź nawracający) o przykrym zapachu, szumy uszne oraz perforacja błony bębenkowej, uczucie ucisku w głowie, tępe bóle i zawroty głowy. Do powikłań należą stanu zapalne błędnika i wyrostka sutkowatego, a także porażenie nerwu twarzowego.
  • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – zwykle nie przebiega z symptomami właściwymi dla innych rodzajów zapalenia ucha środkowego, takimi jak typowe dla odmiany ostrej ból ucha czy podwyższona temperatura ciała. Chorzy mogą jednak skarżyć się na uczucie przelewania w uchu, charakterystyczny jest również postępujący niedosłuch.

Aby stwierdzić jakiekolwiek problemy z narządem słuchu, należy koniecznie jak najszybciej udać się do laryngologa. Dobrych specjalistów we Wrocławiu znajdziesz na stronie: https://enel.pl/lekarze/wroclaw/laryngolog_119/. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie ucha środkowego może skutkować nawet utratą słuchu, a także innymi, groźnymi powikłaniami.

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle leczone jest antybiotykami. Poprawa powinna nastąpić po ok. 48-72 od rozpoczęcia terapii. Ewentualna perforacja błony bębenkowej powinna zagoić się samoistnie. Zapalenie przewlekłe również leczone jest antybiotykoterapią, występująca perforacja zwykle wymaga jednak interwencji chirurgicznej. Zapalenie wysiękowe wymaga dostosowania leków do przyczyn infekcji. Pomocne są też leki mukolityczne oraz założenie drenażu odprowadzającego płyn poprzez wykonanie paracentezy.