Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego osuszania piwnic

Wilgoć w piwnicach to dość powszechny problem występujący zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i tych zamieszkiwanych przez wielu lokatorów, a także w obiektach przemysłowych. Są to bowiem pomieszczenia szczególnie narażone na jej działanie ze względu na swoje położenie. Poznaj 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto skorzystać z fachowej usługi osuszania piwnic.

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego osuszania piwnic

Najczęstsze powody nadmiernej wilgoci w piwnicach 

Jednym z najczęściej powtarzających się powodów nadmiernej wilgoci w piwnicy jest przerwanie pionowej lub poziomej izolacji oraz zalanie pomieszczenia w wyniku pęknięcia rur bądź wystąpienia ich nieszczelności. W przypadku takich problemów należy przeprowadzić profesjonalne osuszanie. Legnica to jedno z wielu miast, którego mieszkańcy mogą skorzystać z usług firmy Osuszam24.pl. Obejmują one nie tylko fachowe usuwanie wilgoci z piwnic i innych pomieszczeń, ale także możliwość wypożyczenia profesjonalnych osuszaczy.    

Pamiętaj! Po przeprowadzeniu osuszania warto także zadbać o odgrzybianie i ozonowanie. W ten sposób uda się usunąć nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także szkodliwe mikroorganizmy. Dobrym pomysłem jest również wykonanie badań budynku w celu sprawdzenia stabilności całej konstrukcji. 

Dlaczego nie warto zwlekać z osuszaniem piwnicy?

Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych powodów, dla których nie warto czekać z osuszaniem piwnicy. Przekonaj się, dlaczego utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w tym pomieszczeniu jest tak ważne.

  1. Zabezpieczenie przed rozwojem grzyba

Wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów. W odpowiednich warunkach proces namnażania przebiega błyskawicznie. Grzyb może pojawić się także na przedmiotach przechowywanych w tym pomieszczeniu i prowadzić do ich zniszczenia. 

  1. Podniesienie komfortu korzystania z piwnicy 

Mimo że zazwyczaj w pobyt w piwnicy jest krótkotrwały, to kontakt z zawilgoconym powietrzem pełnym szkodliwych drobnoustrojów może mieć negatywny wpływ na samopoczucie. Jest to odczuwalne głównie przez alergików oraz osoby borykające się z problemami z oddychaniem. Usunięcie wilgoci poprzez osuszenie piwnicy sprawi, że pobyt w tym pomieszczeniu będzie bardziej komfortowy. 

  1. Zabezpieczenie przechowywanych przedmiotów

Nadmiar wilgoci może negatywnie wpływać także na meble, sprzęty oraz inne przedmioty przechowywane w piwnicy. Jest w stanie uszkodzić nawet twarde materiały, takie jak drewno. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć rzeczy trzymane w tym pomieszczeniu, koniecznie zdecyduj się na osuszanie go.

  1. Ochrona przed szkodnikami

Wilgotne środowisko sprzyja bytowaniu szkodników, takich jak karaluchy czy gryzonie. Problem związany z pojawieniem się myszy, szczurów czy innych zwierząt w piwnicy jest dość powszechny. Skuteczne usuwanie wilgoci może zmniejszyć ryzyko konieczności przeprowadzenia deratyzacji czy dezynsekcji, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. 

  1. Zabezpieczenie murów i fundamentów

Wilgoć wnikająca w elementy konstrukcyjne budynku może powodować poważne uszkodzenia. Na murach czy fundamentach mogą pojawić się pęknięcia, czy deformacje. Może być także przyczyną osiadania budynku oraz kolejnych problemów. Jeśli chcesz zapobiec poważnym uszkodzeniom oraz kosztom związanym z ich usuwaniem, pomyśl odpowiednio wcześnie o osuszaniu.

Nie można zapomnieć także o tym, że w piwnicy najczęściej znajdują się różnego rodzaju instalacje odpowiedzialne m.in. za dostarczanie prądu do całego budynku. Mimo stosowanych rozwiązań wilgoć może negatywnie na nie wpływać i zwiększać ryzyko wystąpienia poważnej awarii. 

Jak powinno przebiegać osuszanie piwnicy?

Prawidłowo przeprowadzone osuszanie piwnicy powinno składać się z następujących etapów:

  • lokalizacja miejsca wycieku i jego usunięcie,
  • przystąpienie do osuszania poprzez zastosowanie wydajnego urządzenia,
  • praca sprzętu przez kilka lub kilkanaście dni w zależności od stopnia zawilgocenia,
  • jednoczesne zastosowanie nagrzewnic i wentylatorów.

Po zakończeniu tego procesu należy zadbać o regularne przeglądy instalacji, a także odpowiednie zabezpieczenie izolacji — po to, aby problem już się nie powtórzył. Warto również zastosować wentylatory, jeśli tylko jest to możliwe. Pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności oraz zadbają o efektywną wymianę powietrza. 

Osuszanie piwnicy — podsumowanie

Osuszanie piwnicy powinno być przeprowadzone niezwłocznie po wykryciu problemu związanego z nadmierną wilgocią w tym pomieszczeniu. Jest to zjawisko wiążące się z wieloma konsekwencjami, które mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców i użytkowników budynku. Osuszanie musi być wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu, gdyż tylko wtedy daje szansę długotrwałych efektów. Tę procedurę można przeprowadzić samodzielnie pod warunkiem skorzystania z wysokiej jakości urządzeń. W przypadku jakichkolwiek trudności warto skorzystać z usług zaufanej i wykwalifikowanej firmy, która wykona kompleksowe osuszanie wraz z ozonowaniem i odgrzybianiem.