Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bez kolejek w ZUS - tylko w poniedziałki

Od kilku miesięcy wszystkie placówki ZUS w poniedziałki pracują do godziny 18.00 i chociaż na Dolnym Śląsku sale obsługi przyjęły w tym roku prawie półtora miliona klientów - to w poniedziałki po południu – świecą pustkami.

Bez kolejek w ZUS - tylko w poniedziałki

- Nasi pracownicy siedzą i czekają na klientów – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Często bywa tak, że dyżurujących pracowników jest więcej niż klientów a bywają poniedziałki, kiedy w popołudniowych godzinach na sali nie pojawia się dosłownie nikt. Z tego wynika, że to doskonały czas na załatwianie swoich zusowskich spraw sprawnie i bez kolejek  – dodaje Kowalska.

Od 1 września ZUS wprowadził przedłużony dzień pracy w poniedziałki wychodząc z założenia, że skoro wiele osób pracuje coraz dłużej to trudno im załatwić cokolwiek w urzędach, gdy zamykają swoje podwoje o 16.00.

Jesteśmy instytucją usługową dla społeczeństwa, dlatego chcemy zapewnić naszym klientom niezbędny komfort czasowy – uzasadnia rzeczniczka wprowadzane zmiany w zakresie godzin pracy sali obsługi klienta. Niestety jak na razie niewielu klientów ZUS korzysta z możliwości odwiedzenia Zakładu po południu.

Część osób korzysta z możliwości załatwiania swoich spraw drogą elektroniczną. Taka forma kontaktu z ZUS jest możliwa dzięki Platformie Usług Elektronicznych - wystarczy założyć sobie swoje własne konto żeby nie wychodząc z domu uzyskać np. zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami lub sprawdzić wysokość swojej przyszłej emerytury. Z możliwości załatwiania spraw „przez komputer” szczególnie chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy cenią własny czas i nie chcą go marnować na stanie w kolejkach.  

- Elektronicznego kontaktu nie unikają ludzie młody, osoby starsze nadal wolą przyjść do nas osobiście te właśnie osoby zapraszam w poniedziałek, kiedy jest u nas zupełnie pusto – dodaje Kowalska.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

PUE to nic innego jak możliwość załatwienia spraw i uzyskania informacji na swój temat za pośrednictwem Internetu w wygodny, sprawny oraz bezpieczny sposób. Założenie konta trwa tylko chwilę. Można to zrobić osobiście w ZUS, ale także przez Internet.
Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl – tam otrzymuje się longin i ustala hasło. Gdy robimy to samodzielnie musimy jednak „zaufać” nasz profil w ZUS. W tym celu należy udać się do jakiejkolwiek placówki ZUS z ważnym dokumentem tożsamości (dowodem osobistym lub paszportem). Po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. zwolnieniami lekarskimi). Jeśli ktoś chce skorzystać z pomocy może od razu odwiedzić najbliższą placówkę ZUS, w której konsultant założy konto na PUE, wystarczy mieć przy sobie dowód lub paszport. Kilka minut wystarczy, więc, aby tak jak już ponad 1,6 miliona Polaków cieszyć się pierwszym w Polsce kompleksowym e-urzędem.