Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ruszyła budowa Mercedesa (FOTO)

JAWOR.  Oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego Mercedes-Benz rozpoczął budowę nowej fabryki silników w Jaworze. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod produkcji i innowacyjnych technologii „Przemysłu 4.0” zakład wyznaczy nowe wzorce w produkcji układów napędowych. - Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Będzie zaopatrywała nasze fabryki samochodów w niezwykle wydajne silniki nowej generacji - powiedział Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw. - Przygotowujemy naszą globalną sieć produkcyjną na wyzwania przyszłości. Chcemy udowodnić, że nieobcy nam jest zarówno sprint, jak i maraton: ze względu na wysoki światowy popyt zamierzamy w nadchodzących latach wytwarzać coraz większą liczbę konwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych, utrzymując tradycyjną, wysoką jakość Mercedes-Benz. 

Emilian BERA burmistrz JAWORA nie krył radości: - To wielki sukces Polski i sukces naszego miasta. To nowe miejsca pracy, pieniądze zasilające budżet gminy w wysokości 5 milionów rocznie, a jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na inwestycje nasze miasto przeznacza 4 miliony to już mamy porównanie ile ta inwestycja znaczy dla Jawora.

Ruszyła budowa Mercedesa (FOTO)

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce. Będzie wytwarzał silniki czterocylindrowe do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Wartość inwestycji koncernu Daimler w Jaworze wynosi około 500 mln euro. Dzięki niej powstanie tu około 500 miejsc pracy.

W oficjalnej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego na terenie przyszłej fabryki wzięli udział: wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars i dyrektor zakładu Mercedes-Benz w Untertürkheim Frank Deiss oraz prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland dr Andreas Schenkel, a także inni goście ze świata polityki i biznesu. Obecny był wojewoda dolnośląski Paweł HRENIAK, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szefowa gabinetu politycznego premier RP - posłanka Elżbieta WITEK. Licznie zjawili się samorządowcy z prezydentem Legnicy Tadeuszem KRZAKOWSKIM na czele. Z grona wójtów i burmistrzów zabrakło jedynie burmistrza Złotoryi, ale honor Złotoryi ratował starosta Ryszard RASZKIEWICZ. Oczywiście w komplecie stawiły się władze powiatu jaworskiego ze starosta Stanisławem LASKOWSKIM na czele. Nie zabrakło także parlamentarzystów: Elżbiety Stępień i Roberta Kropiwnickiego, którego tradycyjnie na krok nie odstępował Jarosław Rabczenko.

- Witamy naszych polskich kolegów w globalnej sieci zakładów produkujących zespoły napędowe i cieszymy się na bliską współpracę - powiedział Frank Deiss. - Wszystkie nasze zakłady są ze sobą ściśle powiązane i korzystają z obustronnego transferu know-how. W ten sposób zapewniamy utrzymanie tradycyjnego poziomu jakości Mercedes-Benz”. Szkolenie polskich pracowników będzie się odbywało w fabryce w Untertürkheim oraz w zakładzie w Kölleda w Turyngii. Do Polski będą też przyjeżdżali pracownicy  z Niemiec, aby dzieli
się swoim doświadczeniem z polskimi kolegami. Plan szkoleń dla personelu nowej fabryki silników przewiduje także ścisłą współpracę z lokalnymi, polskimi szkołami zawodowymi.

Bardzo ważne i znaczące było wystąpienie wicepremiera Mateusza MORAWIECKIEGO: - Polska stawia na inwestorów zagranicznych, którzy wzmacniają nasz ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, że Polska stała się strategicznym miejscem dla inwestycji takiego koncernu jak Daimler. Właśnie w Jaworze powstanie unikatowy zakład, w którym produkowane będą silniki samochodowe najnowszej generacji. Inwestycja Daimlera oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujących oraz otwartą współpracę naszego partnera z uczelniami  i placówkami szkolnictwa zawodowego. Polska staje się powoli europejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu „greenfield” w obszarze innowacyjnego przemysłu, realizując tym samym jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jaworska fabryka silników ma połączyć najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0” i stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników. Oprócz ultranowoczesnych urządzeń i technologii, będą w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służące do zarządzania kadrami i energią. Z kolei dynamiczne systemy produkcji umożliwią wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii.

- Tu, w Jaworze powstanie nowa fabryka, która będzie dostarczać nowoczesne i bardzo wydajne silniki, spełniające najwyższe standardy, a także nasze własne, specyficzne wymogi - wyjaśniał dr Andreas Schenkel. - Mamy już bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z polskimi partnerami ze świata polityki oraz biznesu i cieszymy się na dalszą owocną współpracę tu w Jaworze i władzami miasta.

Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeśli chodzi o efektywność produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostaną tu wypracowane rozwiązania  w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.

- Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Realizacja projektu, jakim jest budowa fabryki silników, zdecydowanie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności lokalnego rynku na Dolnym Śląsku. Natomiast wysoki poziom eksportu i ekspansji zagranicznej zakładu Daimlera z pewnością znajdą odzwierciedlenie we wskaźnikach rozwoju gospodarki krajowej” – mówił Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Emilian BERA: - Kiedy 30 miesięcy temu doktora Andreasa Schenkela oprowadzałem po polach wokół Jawora to nie przypuszczałem, że sprawy tak szybko nabiorą tempa. Budowa fabryki otwiera zupełnie nowy rozdział w historii miasta. MERCEDES działa jak magiczny magnes na wyobraźnię przedstawicieli dużych koncernów. Mamy jeszcze 400 hektarów do zagospodarowania. Te tereny są wizytowane, prowadzone są rozmowy na szczeblu rządowym z potencjalnymi kolejnymi inwestorami.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy ku czci zmarłego w piątek byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.

Produkcja silników w Jaworze ma się rozpocząć w roku 2019. W części artystycznej wystąpił legnicki chór Madrygał.

Fot.Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/19-06-17-wmurowanie-kamienia-wegielnego-pod-mercedesa-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy