Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejową perłę zyska Jawor (FOTO)

JAWOR. Jaworski dworzec PKP przez lata szpecący miasto przejdzie modernizację i przebudowę w zasadzie od podstaw od podstaw wkomponowując się w plany PKP dotyczące rozwoju linii kolejowych na Dolnym Śląsku. PKP S.A. udostępniła pierwsze wizualizacje obiektu. O gruntownej przebudowie jaworskiego dworca mówiło się od lat. Jednak dopiero teraz, dzięki zaangażowaniu obecnych władz samorządowych Jawora i burmistrza Bery zniszczony obiekt ma realną szansę zmienić się nie do poznania. W budżecie państwa są zarezerwowane środki na ten cel, a władze PKP zapewniają, że remont ruszy jeszcze w tym roku.

Kolejową perłę zyska Jawor (FOTO)

Obecny dworzec PKP nie jest najlepszą wizytówką Jawora. Wysiadając z pociągu przed oczami podróżnych staje odrapany budynek, zarośnięty krzakami, a wkoło pełno śmieci. Jednak dzięki staraniom władz samorządowych Jawora dworzec PKP wkrótce przestanie straszyć i ma stać się centrum komunikacyjnym oraz zachętą dla turystów do zatrzymania się w mieście na dłużej.

Gmina Jawor rozpoczęła pierwsze rozmowy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych już w marcu 2015 roku. W wyniku licznych spotkań 30 października 2015 r. burmistrz Emilian Bera i dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu Tadeusz Szulc podpisali list intencyjny w sprawie remontu jaworskiego dworca. Jednym z pierwszych działań miasta było zlikwidowanie zniszczonych i opuszczonych budek handlowych wzdłuż ul. Dworcowej. Dzięki współpracy z PKP po brzydkich pawilonach nie ma już śladu. Gmina Jawor zobowiązała się również do zagospodarowania części dworca na cele publiczne związane z działalności gminy. Według założeń w wyremontowanym budynku ma znajdować się m.in. biura miejskiej spółki ciepło, a także referat wodno-kanalizacyjny.

- Jedno z naszych najpiękniejszych zabytków odzyska swój dawny blask. Po miesiącach uzgodnień i rozmów z przedstawicielami PKP trwają obecnie przygotowania do remontu. - Będzie to okazałe, eleganckie miejsce obsługi podróżnych, które wreszcie znów będzie tętnić życiem – powiedział burmistrz Jawora, Emilian Bera.

Na wniosek i zaproszenie burmistrza Jawora w czerwcu ubiegłego roku odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta w sprawie dworca. Podczas spotkania pracownicy Muzeum Regionalnego w Jaworze przedstawicieli historię obiektu, a władze miasta przedstawiły ustalenia z PKP na temat przebiegu jego remontu. Konsultacje były okazją do zabrania głosu w sprawie zagospodarowania obiektu tak aby służył mieszkańcom, podróżnym oraz instytucjom które tam będą istniały.

- Remont dworca to jedno, zagospodarowany zostanie również teren wokół obiektu. Mają pojawić się tereny zielone, stojaki na rowery, fontanna, ławeczki i nowe oświetlenie. Całość ma zachęcić turystę do odwiedzenia miasta, a mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej - dodaje burmistrz Emilian Bera.

Przedstawiciele Gminy Jawor są w stałym kontakcie z władzami PKP i projektantem.

- Za nami kilkadziesiąt spotkań z przedstawicielami PKP w celu uzgodnień projektu budowlanego. Na bieżąco wspieramy ten projekt i wnosimy swoje uwagi. Nad całością czuwa konserwator zabytków, który gwarantuje, że pierwotne piękno zabytku zostanie utrzymane – wyjaśnia Jacek Baszczyk, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju w Urzędzie Miejskim.

W całej Europie stawia się na transport kolejowy. Dostrzegają to również polskie samorządy, w tym jaworski, który aktywnie włączył się w poprawę infrastruktury kolejowej. Tym bardziej, że wkrótce w Jaworze ruszy budowa fabryki Mercedesa, a pracownicy będą zapewne chcieli korzystać z transportu kolejowego.

Co więcej, w ramach ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, projektu „Rewitalizacji linii kolejowej nr 137 na odcinku Legnica – Dzierżoniów” zaplanowano również przebudowę peronów w Jaworze. Zadanie ma zostać zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Jak podaje PKP S.A. w sumie od czerwca 2014 r. do czerwca 2015 r. wyremontowano na Dolnym Śląsku 60 dworców za ponad 14 mln zł. Listę planowanych inwestycji dworcowych na Dolnym Śląsku w kolejnym okresie 2015-2017 r. otwiera właśnie Jawor. Łącznie zmodernizowanych ma być 20 obiektów.

{gallery}galeria/wydarzenia/07-03-17-wizualizacja-dworca-w-jaworze{/gallery}

Powiązane wpisy