Aktywni mieszkańcy - aktywny Lasek Złotoryjski
LEGNICA. Aktywni mieszkańcy - aktywny Lasek Złotoryjski - wzrost aktywności obywatelskiej mieszkańców Legnicy. Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej EKORAMA-LEGNICA wspólnie z Fundacja Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystki FOPIT – GOBI, bierze udział w projekcie, który pomoże zwiększyć zaangażowanie mieszkańców Legnicy do podejmowania inicjatyw i działań na rzecz dobra wspólnego tj. zagospodarowania, rewitalizacji i aktywnego wykorzystania zielonej przestrzeni Lasku Złotoryjskiego. Pragniemy zaangażować, mieszkańców miasta, głównie rodziny z dziećmi, młodzież, nauczycieli, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, samorząd, instytucji i wszystkich zainteresowanych chcących włączyć się w działania na rzecz Lasku Złotoryjskiego.
Wiele rodzin w czasie weekendu spędza czas w Galeriach Handlowych nie korzystając z aktywnego, wspólnego wypoczynku. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi i dorastającymi dziećmi, którym ruch na świeżym powietrzu zapewnia rozwój funkcji psychomotorycznych, wzmacnia więzi rodzinne i pełni funkcje edukacyjne. Legnica posiada dwa znaczące śródmiejskie tereny zielone: zabytkowy Park Miejski położony w centrum miasta oraz Lasek Złotoryjski położony w zachodniej części miasta.
Historyczny Park Miejski po przejściu trąby powietrznej w roku 2009 dzięki staraniom władz miasta z roku na rok pięknieje i stanowi wizytówkę Legnicy. Jest miejscem nadającym się na rodzinne spacery w weekendowe popołudnia,
Z kolei Lasek Złotoryjski o powierzchni 50 ha położony w dogodnej lokalizacji blisko centrum, w sąsiedztwie dwóch rozległych osiedli Tarninów i Zosinek od wielu lat pełni funkcje zielonych płuc miasta. Zmniejsza emisję bardzo dużego ruchu samochodowego w przebiegającej niedaleko obwodnicy miasta, trasy S3 oraz Huty Miedzi Legnica. Ze względu na swoją powierzchnię, charakter lasu w mieście oraz walory przyrodnicze może zapewnić interesujący kontakt z przyrodą oraz być miejscem wspólnego, aktywnego wypoczynku dla rodzin, dzieci, młodzieży i osób uprawiających ruch. Na terenie Lasku, ze względu na ciekawe walory przyrodnicze zlokalizowano jeden z 7 użytków ekologicznych, „Glinki w Lasku Złotoryjskim”, położonych w Legnicy. W Lasku występują również rzadkie i chronione gatunki ptaków i roślin, które mogą stanowić interesujące obiekty do edukacji ekologicznej bezpośrednio w terenie.
Historia Lasku sięga 1890 r. kiedy postanowiono utworzyć tzw. lasek mieszczański w celu poprawy klimatu miasta i służeniu odpoczynkowi na łonie natury. Podejmowane w przeszłości przez Urząd Miasta próby rewitalizacji Lasku nie stanowiły długofalowych działań renowacyjnych. Upływ czasu, zaniedbania, wandalizm spowodowały, że Lasek Złotoryjski, przedwojenna duma miasta, obecnie jest miejscem zarośniętym dziko rosnącymi krzewami i samosiejkami, a funkcjonująca niegdyś infrastruktura w postaci ławek, lamp, ścieżek i schodów uległa zniszczeniu.
Wiele osób postrzega to miejsce jako „zaśmiecone, zaniedbane i niebezpieczne miejsce”. Chcemy poprawić istniejący stan Lasku Złotoryjskiego i ukazać możliwości i szanse dla tego uroczego zakątka Legnicy.
Odbyły się:
1. Rajd rowerowy dla wszystkich cyklistów w dniu 3 czerwca 2017 pokazujący komunikację Lasku Złotoryjskiego z zabytkowym Parkiem. Uczestnicy poznali trasy rowerowe oraz sposoby aktywnego spędzania czasu na terenie zielonym. Kolejny rajd odbył się 17 września, który zaproponowano rodzinom z najmłodszymi ale już jeżdżącymi na rowerze dziećmi. Trasa przejazdu wiodła nieznanymi, tajemniczymi ścieżkami Lasku Złotoryjskiego. Na końcu trasy była piękna polana nad jeziorkiem Glinki. Dzieci wraz z opiekunami z dużym zainteresowaniem brały udział w warsztatach przyrodniczych, konkursach i zabawach. W trakcie spotkania wszyscy raczyli się pyszną strawą z kotła nad ogniskiem.
2. Warsztaty podnoszące wiedzę o walorach przyrodniczych Legnicy oraz nabycie praktycznych umiejętności dla instruktorów prowadzenia zajęć ekologicznych dla dzieci i młodzieży metodami aktywnymi. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych przyrodników i instruktorów edukacji ekologicznej.
W programie warsztatów m.in. rozpoznawanie głosów ptaków, aktywna nauka rozpoznawania drzew i krzewów, gry i zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu atrakcyjne materiały edukacyjne
3. Odbyły również się dwa spotkania "Aktywny Lasek Złotoryjski, Aktywni mieszkańcy" zorganizowane przez Fundację Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystki FOPIT – GOBI. Na łonie natury można było poznać przyrodę Lasku Złotoryjskiego czy wziąć udział w błyskawicznym kursie łucznictwa tradycyjnego. W Lasku odbyły się gry i zabawy a na koniec dla zmęczonych wysiłkiem przygotowano posiłek.
{gallery}galeria/wydarzenia/16_11_17_projekt_ekorama{/gallery}