Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sprzęt od WOŚP pomógł uratować życie legniczanki (FILM)

LEGNICA. W niedzielę w całym kraju, ale i w wielu miejscach poza granicami Polski zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sprzęt do szpitali, który przez ostatnie 25 lat udało się zakupić, pomógł uratować wielu niemowlaków, tak jak choćby legniczankę Milenę Jankowiak, która od urodzenia choruje na bardzo rzadko chorobę - cytrulinemię typu I. Legniccy lekarze dzięki swoim umiejętnościom i pomocy sprzętu uratowali życie Mileny latem 2015 roku.

Sprzęt od WOŚP pomógł uratować życie legniczanki (FILM)

 Choroba cytrulinemia typu I jest genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem cyklu mocznikowego wywołanym defektem enzymu syntetazy argininobursztynowej. Pojawia się nadmierne stężenie amoniaku i cytruliny w surowicy krwi, co prowadzić może do wymiotów, drgawek i śpiączki.

milena jankowiak arch prywatne- Milena urodziła się jako zdrowe dziecko, ocenione na 10 punktów. Wyszłyśmy ze szpitala w trzeciej dobie, bez żadnej żółtaczki. Pierwsze objawy choroby u Milenki pojawiły się kilka dni po porodzie – stawała się coraz bardziej senna, przestawała jeść i pojawiły się problemy z jej wybudzaniem. Jak się później okazało był to skutek nagromadzenia nadmiernej ilości amoniaku, który zatruwał jej organizm. Kiedy objawy stały się już bardzo niepokojące Milenka trafiła pod opiekę lekarzy z Legnickiego Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Wcześniaków, Noworodków i Dzieci - mówi Małgorzata Jankowiak, mama Mileny.

Z powodu bardzo rzadkiej częstotliwości występowania tej choroby jej diagnoza była bardzo trudna i czasochłonna, a stan Milenki coraz bardziej się pogarszał. Szykowano się na najgorsze. - Przyszedł moment, kiedy pan doktor wezwał dziadków by się z nią pożegnali - relacjonuje mama Mileny.

To był bardzo trudny okres dla jej rodziców Pawła i Małgorzaty, ale też jej brata Jakuba, który czekał na swoją siostrę.

Po rozpoznaniu choroby poziom nagromadzonego w organizmie dziewczynki amoniaku był już tak wysoki, że konieczne było zastosowanie terapii nerkozastępczej za pomocą sprzętu zakupionego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W procesie tym krew została oczyszczona z trucizny i stan Milenki zaczął się poprawiać, co umożliwiło przekazanie dziewczynki pod opiekę specjalizujących się w podobnych przypadkach lekarzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie gdzie opracowana została dla Milenki specjalistyczna dieta i plan dalszego leczenia. - Obecnie polega ono na przestrzeganiu bardzo restrykcyjnej diety niskobiałkowej. Wyłączono z niej mięso, produkty zbożowe, nabiał i wiele innych. Zachowana musi być odpowiednia kaloryczność i regularność spożywania posiłków oraz zażywania leków ułatwiających wydzielanie z organizmu nadmiaru amoniaku i uzupełniających braki niezbędnych aminokwasów - dodaje Paweł, ojciec Mileny.

Milena Jankowiak w lipcu skończy 3 lata. Dziś mimo choroby i związanych z tym trudności jest radosną, pełną energii, rezolutną dziewczynką, z której rodzice i brat są dumni.

Fundacja WOŚP z każdego województwa wybrała jedną osobę o której przygotowała reportaż. Na Dolnym Śląsku wybrano przypadek legniczanki Mileny. Reportaż przygotowała także stacja TVN24.

W niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 26. Program wydarzeń w Legnicy - KLIKNIJ TUTAJ.

Poniżej krótki reportaż fundacji WOŚP o Milence.