Kolejny specjalista w walce z rakiem
LEGNICA. Chcą leczyć nie tylko ciało, ale i duszę. Na oddziale onkologii chirurgicznej legnickiego szpitala do dyspozycji pacjentek są nie tylko specjaliści z zakresu onkologii czy chirurgii. Od niedawna jest i psycholog.
- Udowodniono silny związek układu odpornościowego ze stanem psychicznym, dlatego im większe wsparcie psychiczne - tym lepsze efekty leczenia. Dotąd w szpitalu nie była to rutynowa procedura, by kobietom chorym na raka proponować pomoc psychologa. Uznaliśmy, że czas to zmienić - mówi Radosław Tarkowski, chirurg onkolog.
By dotrzeć z informacją do załamanych, zdezorientowanych, czy zagubionych pacjentek, które usłyszały diagnozę: rak, lekarz legnickiego szpitala sam zaprojektował plakat z informacją o dostępie do psychologa.
- Na plakacie jest twarz kobiety. I choć widać jeszcze na niej ślad łzy - twarz jest spokojna. Chcemy, by ten spokój odmalował się na twarzach pacjentek, by wiedziały, że działamy tu kompleksowo - wyjaśnia Radosław Tarkowski.
- Rak piersi to schorzenie, które wymaga współdziałania wielu specjalistów. W większości przypadków chodzi o chirurga, chemio- i radioterapeutę. Dokładamy do tego psychologa, by zajął się duszą kobiety - dodaje Tomasz Bojarowski, lekarz prowadzący oddział chirurgii onkologicznej legnickiego szpitala.
W legnickim szpitalu dostępne jest całe spektrum leczenia: od zabiegów oszczędzających, poprzez mastektomię, czy operacje, podczas których jednocześnie pierś się usuwa i od razu się ją odtwarza.
- Dziś to kobieta jest osobą współdecydującą o sposobie jej leczenia. Dlatego potrzebny jest jej spokój psychiczny - mówi Tomasz Bojarowski.
Wsparcie psychologa jest w całości refundowane przez NFZ. Do pracy z kobietami nie został oddelegowany ktoś przypadkowy, z przymusu, a psycholog, która sama chciała wspierać kobiety w trudnych momentach.