Akademia bezpieczeństwa z legnicką policją
LEGNICA. Szkoła Podstawowa nr 4 w Legnicy gościła"Akademię Bezpieczeństwa Fundacji PZU". W przedsięwzięciu brali udział policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Na uczniów czekały zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym, odpowiedniemu reagowaniu w sytuacjach zagrożenia oraz umiejętności niesienia pomocy przedmedycznej.
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy włączyli się w akcje Fundacji PZU - Akademia Bezpieczeństwa. Podczas Akademii Bezpieczeństwa na dzieci w Szkole Podstawowej nr 4 w Legnicy czekały liczne atrakcje. Zajęcia były prowadzone osobno dla każdej z klas w specjalnych strefach tematycznych: teatru, bezpiecznego ruchu i rozrywki i pierwszej pomocy. To przez zabawę dzieci najchętniej się uczą, dlatego przygotowane były inscenizacje teatralne, 100 pytań o bezpieczeństwie, spoty edukacyjne i miasteczko ruchu drogowego. Wydarzenie miało na celu propagowanie bezpieczeństwa oraz wyrobienie dobrych wzorców zachowania się poprzez zabawę.
W pierwszej kolejności uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i poruszania się rowerami po miasteczku ruchu drogowego i torze sprawnościowym. Funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego przed zajęciami praktycznymi przeprowadził z dziećmi pogadankę o podstawowych zasady ruchu drogowego oraz omówił zagrożenia jakie mogą na nich czekać na drodze.
Następnie policjanci z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii oraz Zespołu Komunikacji Społecznej rozmawiali z dziećmi o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Organizatorzy przygotowali 100 kartek z pytaniami o bezpieczeństwie, które losowali uczniowie. Niektóre z nich były jednak puste i wtedy uczniowie sami mogli zadać pytanie policjantom. W kolejnym pomieszczeniu uczniowie obejrzeli krótkie filmiki ze scenkami przedstawiającymi zagrożenia związane z mediami społecznościowy i internetem
Aby utrwalić wiedzę teoretyczną z praktyką przygotowano symulatory upośledzenia zmysłów, występującego po spożyciu alkoholu bądź narkotyków, czyli alkogogle i narkogogle.
W kolejnej strefie dla dzieci czekały pokazy, gry i zabawy z pierwszej pomocy. Organizatorzy przygotowali materiały edukacyjnymi dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, filmy instruktażowe, w których prezentowane były przykłady udzielania pomocy przedmedycznej osobie, która dostała ataku padaczki, zakrztuszenia, rany z ciałem obcym.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którymi staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje dla których poprawa bezpieczeństwa najmłodszych jest nadrzędna. Mamy nadzieję, że dzieci biorące udział w Akademii Bezpieczeństwa poprzez wesołą zabawę nabyły ogrom wiedzy, którą będą mogły wykorzystać w życiu codziennym.