Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Miasto walczy z nielegalnym spalaniem śmieci

LEGNICA. Strażnicy miejscy wraz z inspektorami Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta rozpoczęli II etap kompleksowej kontroli paliwa używanego do palenia w piecach w gospodarstwach domowych. Dotychczasowe wyniki kontroli nie nastrajają optymistycznie.

Miasto walczy z nielegalnym spalaniem śmieci

Jak informuje Przemysław Rogowski, dyrektor Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami, jego podwładni wraz z funkcjonariuszami SM kontrole rozpoczynają na osiedlach domków jednorodzinnych – Ptasim i Sienkiewicza. Skontrolowana będzie każda nieruchomość. Po zakończeniu pracy na tych osiedlach, kontrole będą prowadzone na kolejnych.

Przypomnijmy, że akcja sprawdzania paliwa w piecach rozpoczęła się pod koniec listopada minionego roku. Dotychczas przeprowadzono 190 kontroli. W 26 przypadkach zakończyły się one mandatem na kwotę ponad 3000 zł, a w 40 pouczeniem. Jedna sprawa trafiła do sądu.

Niestety, jak wykazały wyniki kontroli, w wielu gospodarstwach w piecach spalane są materiały nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia. Są to m.in. plastikowe opakowania, styropian, pocięte opony i bardzo dużo starych mebli. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Funkcjonariusz, na podstawie ustawowego upoważnienia, ma prawo wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli.

Uniemożliwienie takiej kontroli stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986 lub 76 7233185.