Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica średniakiem w rankingu miast obywatelskich

LEGNICA. Legnica znalazła się na 29. miejscu w rankingu Miast Obywatelskich. To był raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce przygotowany przez Politykę Insight. Pod uwagę brane były wszystkie 66 miast na prawach powiatu. Ranking badał bierną i czynną aktywność wyborczą, udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli.

Legnica średniakiem w rankingu miast obywatelskich

Pierwsze miejsce zdobył Sopot. Na podium znalazły się także Warszawa i Rzeszów. Ostatnie miejsce zajęły Świętochłowice. W rankingu uwzględniono cztery miasta dolnośląskie. Legnicę wyprzedził Wrocław, który zajął 17. pozycję i Jelenia Góra, która była 24. Zdecydowanie słabiej wypadł Wałbrzych - 59. lokata.

Legnica bardzo słabo wypadła w rankingu pod względem aktywności wyborczej. Legniczanie niezbyt ochoczo biorą udział w głosowaniach wyborczych, ale też nie za bardzo chcą sami startować w wyborach. Niski wskaźnik tej aktywności oznacza, że Legnica zajęła zaledwie 51. pozycję (na 66). Tu najlepsze okazały się Mysłowice, przed Siemianowicami Śląskimi o Olsztynem. Z Dolnego Śląska gorzej od Legnicy wypadł tylko Wałbrzych.

Legnica znalazła się w pierwszej połowie stawki jeśli chodzi o udział mieszkańców w organizacjach, klubach i stowarzyszeniach. Legnica tutaj zajęła 28. pozycję. Niekwestionowanym liderem jest Rzeszów, przed Warszawą i Poznaniem. Tu również mniej aktywni na Dolnym Śląsku są tylko wałbrzyszanie, choć wrocławianie (27.) są lepsi tylko o jedno miejsce od Legnicy.

Jak jest jeśli chodzi o zaangażowanie publiczne? Tu bliżej środka stawki. Legnica jest na 30. miejscu. Liderem jest Sopot przed Świnoujściem i Dąbrową Górniczą. Z naszego województwa najlepiej radzi sobie Jelenia Góra (20.). Za legniczanami są wrocławianie (47.) i wałbrzyszanie (55.). Tutaj autorzy rankingu sprawdzali udział w głosowaniach w sprawie budżetu obywatelskiego, sprawdzali czy legniczanie kontrolują działalność władz administracyjnych, jak choćby zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej, czy interpelacje radnych, ale też zaangażowanie mieszkańców w zgromadzeniach publicznych.

W kategorii postawy obywatelskie Legnica zajęła 24. miejsce. Zwyciężył Sopot, przed Rzeszowem i Warszawą. Przed Legnicą z Dolnego Śląska był tylko Wrocław. Natomiast Jelenia Góra była daleko za nią (56.), natomiast Wałbrzych zajął ostatnie miejsce (66.). Tu brano pod uwagę m.in. przekazywanie 1% na organizacje pożytku publicznego, honorowe oddawanie krwi, nieodpłatne wykonywanie prac na rzecz sąsiadów, przyjaciół czy osób potrzebujących. Sprawdzano też poziom zaufania do policji czy w ogóle ludzi. Co ciekawe, Legnica zajęła tutaj 2. miejsce jeśli chodzi o zaufanie do innych ludzi. Z zaufaniem do policji było już gorzej.

O ile wcześniej sprawdzano samą aktywność obywateli, o tyle w ostatniej kategorii badano miasta. W rankingu pod względem otwartości miasta na obywateli Legnica zajęła 43. miejsce. Liderem była Gdynia, przed Sopotem i Poznaniem. Z Dolnego Śląska przed Legnicą były Wałbrzych i Wrocław. Gorzej wypadła Jelenia Góra. Tutaj sprawdzano wielkość budżetu partycypacyjnego, odsetek mieszkańców potrzebnych do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej oraz liczbę organizowanych co roku przez miasto konsultacji społecznych, zarówno tych obowiązkowych, jak i fakultatywnych.