Obchody Dnia Pamięci Banderowskiego Ludobójstwa (FOTO)
LEGNICA. - Nie możemy mówić przemilczmy tę zbrodnię, bo to popsuje to nam stosunki z władzami Ukrainy. Nie możemy przestać pamiętać, bo byłaby to zdrada pomordowanych na Kresach Wschodnich rodaków - mówił były premier Leszek MILLER. - Jeżeli potępiamy pojawiające się w Europie nurty nacjonalistyczne to nie możemy być bezkrytyczni wobec nacjonalizmu ukraińskiego. Nie będziemy wskazywać Ukrainie jakich mają mieć bohaterów, ale mamy prawo skomentować to jakich wybierają bohaterów. Jestem dumny i mam satysfakcję, że prezydent Andrzej Duda dzisiaj pojechał na Wołyń. I dumny jestem z Tadeusza SAMBORSKIEGO, które od lat konsekwentnie walczy o prawdę o Kresach Wschodnich.
Na Zamku Piastowskim w Legnicy był obchodzony DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR BANDEROWSKIEGO LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH II RP W LATACH 1939 – 1947. Obchody rozpoczęły się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA, podczas której homilię wygłosił ks. Witold Józef Kowalów z Ostroga na Ukrainie. Patronat nad wydarzeniem objęli: prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI i starosta legnicka Janina MAZUR a organizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Po Mszy Świętej złożono kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia na Kresach Wschodnich. Następnie uczestnicy uroczystości i zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe ( w tym grupa kibiców Miedzi Legnica ) przeszły do Zamku Piastowskiego, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. W jej ramach odbyły się prelekcje zaproszonych gości, polityków, przedstawicieli władz, a także naocznych świadków ukraińskich zbrodni. Gośćmi uroczystości byli m.in. były premier Leszek Miller, prezes Związku Kresowian Jan Skalski i poseł Janusz Sanocki. Licznie stawili się włodarze miast i gmin naszego regionu. Nie zabrakło odznaczeń. Krzyżami Kresowymi zostali odznaczeni: burmistrz Chocianowa Franciszek Skibicki, pisarz Stanisław Srokowski, Henryk Mitaszewski, Jarosław Olejnik, Augustyn Czyżowicz, Jolanta Spychalska, Roman Chandocha, Joanna Szulc- Drębowska, Kazimierz Grabowiecki, Jerzy Fink, Alicja Przesławska, Michał Siekierka, Renata Strożek. Odznaczono także oraz wysłuchano Granciuszka GRETKIEWICZA, żołnierza Wojska Polskiego, zdobywcy w 1945 roku Kołobrzegu.
W części artystycznej, z okolicznościowym programem literacko-muzycznym wystąpili artyści: Aurelia Sobczak, Barbara Droździńska, Anna Majkut-Polańska, Stanisław Górka, Zbigniew Lesień oraz Marcin Rogoziński.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/08-07-18-Dzien-Pamieci-Ofiar-Banderowskiego-Ludobojstwa-na-Kresach-Wschodnich-fot-ewa-jakubowska{/gallery}