Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

GDDKiA odpowiada ws. obwodnicy - wkrótce przetarg

LEGNICA/ WROCŁAW. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedział na nasze pytania dotyczące planowanej budowy obwodnicy południowo-wschodniej w Legnicy. Wkrótce mają rozpocząć się procedury przetargowe na koncepcję.

GDDKiA odpowiada ws. obwodnicy - wkrótce przetarg
UM Legnica - ul. Sikorskiego

- Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania materiałów umożliwiających rozpoczęcie procedury na wszczęcie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przewidziany jest również udział społeczeństwa - mówi Magdalena Szumiata z GDDKiA Wrocław.

W związku z tym, że Droga Krajowa nr 94 przebiega przez sporą część miasta (m.in. ul. Wrocławską, Piastowską, Chojnowską), w 2005 roku GDDKiA zaproponowała zmianę przebiegu drogi na trasę, która częściowo wykorzystywałaby istniejący przebieg drogi krajowej nr 3, a częściowo prowadziłaby po nowym terenie, po stronie wschodniej miasta. - Ta propozycja przebiegu została zaopiniowana przez GDDKiA Oddział Wrocław, Gminę Legnica oraz Gminę Legnickie Pole, po której terenie zaproponowano budowę nowego odcinka drogi - dodaje Szumiata.

To by oznaczało, że droga przebiegać będzie na fragmencie miejskim ul. Sikorskiego. Inny wariant byłby trudny do realizacji. - Inny przebieg z uwagi na uwarunkowania gruntowe, w tym liczne przejścia przez rzekę Wierzbiak (kosztowna budowa obiektów mostowych) oraz trudne skomunikowanie się z terenem przyległym (konieczność budowy dojazdów) mógłby wydłużyć i zwiększyć koszt realizacji zadania - wyjaśnia Szumiata.

GDDKiA zamierza realizować odcinek pozamiejski o długości 2,8 km, który stanowi fragment brakującej Obwodnicy Legnicy.
- Opisana propozycja trasy drogi GP znalazła swoje odzwierciedlenie w lokalnym prawie miejscowym - dokumentach planistycznych, a mianowicie zapisach miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Legnicy – zatwierdzonego przez Urząd Miejski w Legnicy. Zgodnie z obowiązująca procedurą o planowaniu przestrzennym, wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego były wyłożone do publicznego wglądu - kończy Magdalena Szumiata.

Już w tym roku powinny zatem ruszyć prace przetargowe na przygotowanie koncepcji programowej. Będzie też czas na rozmowy z mieszkańcami. Dopiero po tym, odbędzie się procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.