Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nie zapomnieli o Wyklętych (FOTO)

LEGNICA. Złożono kwiaty, zapalono znicze, odśpiewano hymn, przypomniano sylwetki Niezłomnych i... zaapelowano o przeniesienie pomnika, który od lat wzbudza kontrowersje. Legnica po raz kolejny uczciła Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nie zapomnieli o Wyklętych (FOTO)

Cieszy to, że w mieście i na urzędach wywieszone są flagi. Cieszy i to, że w Legnicy już od niedzieli są uroczystości, a dziś jest zwieńczenie tych obchodów, zorganizowane przez Legnicki Klub Gazety Polskiej i Narodowców RP.

Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów przy tablicy umieszczonej na budynku byłego Medyka przy ul. Witelona, gdzie przed laty mieściła się katownia UB. Potem ponad sto osób zebrało się  u stóp pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w centrum Legnicy.  

- Są inne godne miejsca, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, ale tu, w tym miejscu chcemy po raz kolejny zaapelować, by ten pomnik stąd zniknął, by został przeniesiony. Ten pomnik fałszuje historię, bo to jest obraz kata i ofiary - kata strzelającego w tył głowy Żołnierzowi Wyklętemu - mówił Jacek Baczyński z Klubu Gazety Polskiej.

- Nie ukrywam, że z rówieśnikami trudno rozmawiać na ten temat, ale tym bardziej czuję, że powinien tu być, by innych tym zainteresować - mówi jeden z młodszych uczestników uroczystości, legniczanin, Kamil Horodyński.

Po odśpiewaniu hymnu zebrani przeszli pod obelisk upamiętniający ofiary bolszewizmu 1939-1956. Złożono tu kwiaty, przypomniano sylwetki Żołnierzy Wyklętych, m.in. związanych z Legnicą. Harcerze z kolei odczytali oryginalny tekst roty, jaką składali żołnierze Armii Krajowej.

{gallery}galeria/wydarzenia/01.03.16_zolnierze_wykleci_legnica_fot_jagoda_balicka{/gallery}