Wąsaci strażacy czyli Movember 2020 (FOTO)
LEGNICA. Od kilku lat w listopadzie wąsatych mężczyzn przybywa. W tym roku do grono zarośniętych w tym miesiącu dołączyła spora grupa strażaków – 30 osób z Jednostki Ratowniczo- Gaśnicza nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy i po kilku z legnickiej JRG nr1 i jednostki z Chojnowa. Modę na wąsa podchwycili także inni – do mundurowych pionierów dołączyło kilku trenerów z Młodzieżowego Klubu Sportowego Miedź Legnica i piłkarzy z KS Albatros Jaśkowice. Ten trend na wąsy w listopadzie wśród panów to nie nowa modna stylizacja . Zarost pod nosem o tej porze roku nabiera niebagatelnego znaczenia – to symbol kampanii Movember. Jej propagatorami wśród legnickich strażaków zostali dowódca jednostki JRG nr 2 st.kpt. Robert Jorgas i jego zastępca st.kpt Jacek Terpiłowski
Movember to inaczej Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, który przypada na listopad. Termin Movember powstał z połączenia dwóch wyrazów z języka angielskiego: moustache - wąsy i November- listopad. Akcja została zapoczątkowana już w 1999 roku w Australii, a w Europie 2007. Jednak nie wiedząc czego, w porównaniu z kampanią profilaktyki nowotworów kobiecych, która dobrze się przyjęła w Polsce, kampania związana z chorobami nowotworowymi mężczyzn i ich zapobieganiu jest mało widoczna i znana w naszym kraju.
- Pomysł na akcję Movember w naszej jednostce straży wyszedł wspólnie od dowódcy JRG 2 Roberta Jorgasa i ode mnie. - mówi jeden z inicjatorów lokalnej akcji strażak, zastępca dowódcy st.kpt Jacek Terpiłowski
- Obaj ukończyliśmy parę lat temu 40 rok życia i weszliśmy w ten wiek, w którym należy zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie pod kątem zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Wielu mężczyzn zaniedbuje ten fakt i nie ma świadomości, że po skończeniu 40-tki, należy raz w roku przebadać się profilaktycznie na raka prostaty i jąder. Wpadliśmy więc obaj na pomysł, żeby w naszej JRG2 akcję Movember spróbować przeprowadzić. I udało się, gdyż z 43 strażaków, aż 30 mężczyzn zapuściło wąsy. -
Idea kampanii jest prosta - przez cały miesiąc listopad panowie zapuszczają wąsy. Poprzez taką swobodną i zabawną formę uczestnictwa w kampanii, bo jednak wąsy zupełnie odmieniają oblicze mężczyzny, sami mężczyźni pragną podjąć ważny „męski” temat. Temat, który z uwagi na to, że dotyczy intymnej sfery kojarzonej atrybutem męskości, traktowany jest, nawet przez nich samych, za trudny i wstydliwy. Kampania Movember ma więc zwrócić uwagę na problem zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder i profilaktyki tych nowotworów.
- Na akcję Movember zwróciłem uwagę w 2013 roku. - wyjaśnia strażak st.kpt Jacek Terpiłowski.- Jako fan piłki nożnej, oglądam sportowe programy i pamiętam, jak wtedy dziennikarze z Canal+ przystąpili do tej kampanii zapuszczając wąsy. I jak w tej chwili stuknęła mi 40-stka zapisałem się na badania i w przyszłym tygodniu mam ich termin. A skoro to zrobiłem, pomyślałem, żeby rozpropagować tę kampanie w swoim otoczeniu. I muszę pochwalić, że w naszej JRG2 jest największe zainteresowanie i mobilizacja. Wśród tej grupy strażaków są i młodzi, których z uwagi na wiek, może nie dotyczyć rak prostaty, ale rak jąder już tak. Ci młodzi solidaryzują się więc ze swoimi starszymi kolegami i także przez listopad zapuszczają wąsy.
Inicjatorzy strażackiego Movember ubolewają, że przez pandemie i związane z nią obostrzenia – zakrywanie nosa i ust maseczką, ta kampania nie jest aż tak spektakularna.
- Jednak mimo wszystko, cieszę się, że pomimo tych utrudnień to i tak udało mi się moją metamorfozą zwrócić uwagę innych wzbudzając ich ciekawość . Tym samym miałem sposobność wyjaśnić powody mojej nowej stylizacji i opowiedzieć o całej akcji. I o to właśnie chodzi - o rozpropagowanie kampanii.- z zadowoleniem chwali się zastępca dowódcy JRG 2 Jacek Terpiłowski .
A sprawa jest poważna. Statystyki nie kłamią – rak prostaty zajmuje 4 miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50-80 lat zapada na tę chorobę. Ryzyko zachorowań wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45 roku życia. Natomiast ponad 1500 mężczyzn rocznie zapada w Polsce na nowotwór jąder.
Powtarzając więc za organizatorami Polskiej Movember – Zapuść wąsy, Zwróć na siebie uwagę. Porozmawiaj z kolegami o tym, co ważne. Zrób to dla jaj.
Panowie strażacy wyłącznie na moment robienia fotografii, w celach kampanii, zdjęli obowiązkowe maseczki . Za co im bardzo dziękujemy.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/20-11-20-strazacy-w-akcji-movember-fot-ewajak{/gallery}