W Legnicy otwarto poradnię poCOVIDOWĄ
LEGNICA. Zaniki pamięci, ciągłe zmęczenie, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, bóle głowy, bezsenność - coraz częściej zdarza się, że ozdrowieńcy, którzy pokonali COVID-19, nawet kilka miesięcy później zaczynają borykać się z powikłaniami po zakażeniu. W Legnicy dziś otwarto nową poradnię, w której pacjenci, którzy przeszli COVID uzyskają kompleksową pomoc.
- Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Pierwszego dnia, kiedy uruchomiliśmy tego typu poradnię we Wrocławiu, zgłosiło się sto osób. Widać zatem, jak poważny jest to problem i cieszę się, że właśnie taka poradnia dzisiaj została otwarta w Legnicy. Mieszkańcy całego subregionu legnickiego będą mieli w jednym miejscu dostęp do opieki skoordynowanej- mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek zarządu województwa dolnośląskiego.
- Poradnia działać będzie na podbudowie poradni gruźlicy i chorób płuc, przy współudziale różnego rodzaju specjalistów - dodaje Anna Płotnicka- Mieloch, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Pierwszy pacjent ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem w legnickim szpitalu pojawił się 14 marca. Dziś liczba szpitalnych pacjentów z COVID- 19 liczona jest już w setkach.
- Wśród części tych pacjentów rozwinęły się powikłania, w głównej mierze pulmonologiczne, gastrologiczne, nefrologiczne, kardiologiczne, neurologiczne, a nawet psychiatryczne. W zależności od ciężkości stanu pacjenta, decydujemy o tym, czy wymaga on opieki w warunkach stacjonarnych czy ambulatoryjnych. W warunkach stacjonarnych nie posiadamy oddziału rehabilitacji pulmonologicznej i w ramach współpracy pomiędzy szpitalami marszałkowskimi podpisaliśmy porozumienie z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc na zabezpieczenie leczenia chorych w stanie ciężkim – mówi Tomasz Uher, z-ca dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
W przypadku opieki ambulatoryjnej w nowej legnickiej poradni wystawiana będzie karta pacjenta postcovidowego - na wzór karty szybkiej ścieżki onkologicznej, wystawianej w przypadku chorób nowotworowych.
- Ma to na celu przyspieszenie wszystkich zlecanych konsultacji i badań, żeby można było jak najszybciej wdrożyć postępowanie terapeutyczne –dodaje Tomasz Uher.
Co ważne, by dostać się do legnickiej poradni pocovidowej trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni chorób płuc i gruźlicy.
Poradnia chorób płuc działa codziennie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:35 (lekarz przyjmuje od 8:00) za wyjątkiem środy, kiedy poradnia pracuje do 18:00 (a lekarz przyjmuje od 12:00). Telefon do rejestracji : 76 72 11 780.