Pod osłoną nocy zwożą do Legnicy moduły (FOTO)
LEGNICA. Pierwsze elementy modułowego szpitala COVID-owego trafiły już do Legnicy. Obiekt powstaje na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i służył będzie pacjentom zakażonym koronawirusem.
Po przygotowaniu terenu i wbiciu w ziemię pali, które stanowią fundament, do Legnicy trafiły pierwsze moduły, z których powstanie szpital COVID-owy. Elementy przywożone są nocą, bo to skomplikowana logistycznie operacja, ze względu na gabaryty. - Dziś jest ważny dzień dla naszego szpitala i naszych pacjentów - trafiło do nas pierwszych 8 modułów szpitala modułowego. Tu celowo podkreślam - moduły - bo nie są to, jak powszechnie się mówi, kontenery. Waga jednego to ok. 30 ton, a takich modułów trafi do nas 40. Szpital będzie miał łącznie ok. 1800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, gdzie będzie mogło stanąć ok. 100 łóżek - informuje Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Szpital modułowy powinien być gotowy do końca tego roku. Z początkiem przyszłego zostanie wyposażony, a potem nadejdzie czas na przeprowadzkę.
- To szalenie ważna inwestycja dla naszego szpitala, dlatego, że tam przeniesiony zostanie oddział zakaźny, pomagający pacjentom COVID-owym, a dzięki temu zostaną uwolnione pomieszczenia w tzw. małym budynku, do którego będą mogły wrócić te oddziały, które funkcjonowały tu pierwotnie, czyli hematologia, psychiatria i medycyna paliatywna- mówi Tomasz Kozieł.
Modułowy szpital w Legnicy buduje KGHM Polska Miedź S.A. Inwestycja pochłonie ok. 15 mln zł (wraz ze sprzętem), a finansowana jest ze środków ministerstwa aktywów państwowych. Co ważne, po ustaniu pandemii obiekt nie będzie stał pusty. Będzie służył pacjentom legnickiego szpitala.
{gallery}galeria/wydarzenia/21-12-20-budowa-szpitala-modulowego-fot-jagoda-balicka{/gallery}