Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstała nowa i nowoczesna arteria drogowa (FOTO)

LEGNICA.  Zakończyły się odbiory końcowe przebudowanej ulicy Szczytnickiej. Nowa droga została otwarta dla ruchu i pod dzisiaj (24 grudnia) będą na niej kursowały też autobusy MPK. Warto dodać, że inwestycja została zakończona w ekspresowym tempie prawie pół roku przed terminem.  - Ulica Szczytnicka po przebudowie jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w naszym mieście – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Zgodnie z moimi zapowiedziami ta inwestycja miała zostać zrealizowana w tej kadencji i słowa dotrzymałem. Ta nowa arteria pełni funkcję północnego objazdu centrum miasta. Można nią dojechać do osiedli mieszkaniowych, zakładów pracy. Jest ona także ważną drogą do terenów inwestycyjnych – pod budownictwo mieszkaniowe i gospodarcze.

Powstała nowa i nowoczesna arteria drogowa (FOTO)

Przebudowa ul. Szczytnickiej rozpoczęła się w październiku minionego roku. Było to bardzo poważne przedsięwzięcie budowlane. Pamiętamy, że na tej ulicy nie było chodników, oświetlenia, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Na niektórych odcinkach jezdnia była bardzo wąska, co utrudniało ruch samochodowy i przede wszystkim poruszanie się mieszkańcom. W półtora roku, ulica została całkowicie przebudowana. Powstała nowoczesna, bezpieczna i bardzo ważna arteria miejska. Dzięki niej będzie można ominąć centrum, co spowoduje zmniejszenie ruchu w mieście i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza. W przypadku remontów innych dróg, czy obiektów w Legnicy jak np. mostu nad Czarną Wodą na ul. Leszczyńskiej będzie bardzo dobrym objazdem.

Przebudowana została całkowicie i poszerzona jezdnia na ponad dwukilometrowym odcinku. Zbudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe wraz z odcinkami pieszo rowerowymi o długości łącznie ponad dwóch kilometrów. Ścieżka łączy się z drogami rowerowymi na ul. Bydgoskiej, co ułatwia dojazd jednośladem do np. centrum miasta. Docelowo połączona zostanie z Dolnośląską Autostradą Rowerową. Powstały dwie zatoki autobusowe i pętla dla nich. Wcześniej autobusy zatrzymywały się na jezdni, co utrudniało ruch. Na pętli zbudowano też stanowisko do ważenia pojazdów. Jest ono o tyle ważne, że pozwoli na kontrolę samochodów wjeżdżających do miasta i eliminację tych przeciążonych, które przyczyniają się do niszczenia dróg.
Cała ulica na przebudowanym odcinku zyskała nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe – ponad 80 latarni. Zbudowano sieć Legman. Doświetlone zostały przejścia dla pieszych. W ramach programu Adaptacji do zmian klimatu – mała retencja zbudowany został zbiornik retencyjny, który odprowadza wody deszczowe. Sporym wyzwaniem było zlikwidowanie kolizji sieciowych.

Koszt inwestycji 15 mln 735 tys. 566 zł. Źródła finansowania:
Gmina – 12 mln 238 tys. zł 676 zł
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 3 mln 496 tys. 890 zł

 Przebudowa ul. Szczytnickiej jest II etapem zakończonej kilka lat temu inwestycji – modernizacji ul. Bydgoskiej, właśnie do skrzyżowania z ul. Szczytnicką. Przypomnijmy, że wówczas przebudowano ponad kilometrowy odcinek Bydgoskiej. Ułożona została nowa asfaltowa nawierzchnia jezdni, zbudowano ponad dwa kilometry chodników i ścieżek rowerowych, parking na 64 miejsca i zatoki autobusowe.

{gallery}galeria/wydarzenia/23-12-20-oddano-szczytnicka-do-uzytku-fot-um{/gallery}