Szpital modułowy na finiszu (FOTO)
LEGNICA. Trzy szpitale dla chorych na COVID-19 buduje na Dolnym Śląsku KGHM Polska Miedź. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu oraz Lubinie Szpitale budowane przez KGHM będą miały łącznie 230 miejsc dla chorych na COVID-19. Powstający w Legnicy szpital modułowy pomieści 92 łóżka w trzech salach. W najmniejszej będą ulokowani pacjenci wymagający stałego nadzoru medycznego. Koszt budowy szpitala pokryje Skarb Państwa, wyposażenie bierze na siebie KGHM. - Jesteśmy na etapie prac wykończeniowych - mówi Bartłomiej DUDEK, kierownik budowy z firmy CLIMATIC generalnego wykonawcy inwestycji. I wszystko wskazuje iż z budową zmieścimy się w dwóch miesiącach. Liczby ? Powierzchnia 1800 m kw, a fundament budynku jest oparty na stalowych słupach fundamentowych i jest ich 320. Dokładność osadzenia podpór jest imponująca bo odchylenie nie przekracza 2 mm, co weryfikowane jest poziomowaniem laserowym. Moduły zatem pasują do siebie idealnie. Tego typu inwestycja jest duża szybsza w realizacji i tańsza od budowy klasycznej. Słupy tworzące fundament mają 65 lat gwarancji i niech to świadczy o trwałości budynku. Upraszczając budownictwo modułowe to jak tworzenie czegoś z klocków lego. Te szpitalne "klocki" najpierw powstawały w hali produkcyjnej a potem trafiły do Legnicy. Budynek jest parterowy ale można dobudować piętro nakładając kolejne moduły. Budynek z nazwy jest "tymczasowy" ale dotyczy to jedynie kwestii przeznaczenia czyli do leczenia pacjentów z covid-19.
Wspomniane moduły osadzone są na stalowych palach wykonywanych przez polską i francuską firmę według kanadyjskiej technologii. Same fundamenty mają sześćdziesięcioletnią gwarancję, a moduły wykonywane przez firmę Climatic od wielu lat instalowane są na terenie całej Polski (najstarsze instalacje warszawskiego producenta liczą sobie prawie 30 lat). Moduły nie są kontenerami, jak się powszechnie mówi. Na tej budowie jedynie pomieszczenia socjalne blisko 100 robotników są zlokalizowane w specjalnych kontenerach. Tam też mieści się kierownictwo budowy.
Do końca stycznia trwać będzie wykańczanie pomieszczeń czyli m.in. połączenie wszystkich instalacji, ułożenie posadzki i zamknięcie przestrzeni instalacyjnej, która mieści się w suficie. Po odbiorach technicznych szpital modułowy zacnie funkcjonować na poczatu lutego. Wg nieoficjalnych ifnromachi nastąpićto ma już 9 lutego. Do powstającego szpitala modułowego , oddział zakaźny zostanie przeniesiony z obecnej lokalizacji, uwalniając przestrzeń dla oddziałów, które wcześniej funkcjonowały w tzw. małym budynku.
Przypomnijmy iż z polecenia premiera RP Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa utworzy łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery takie placówki powstają na Mazowszu, cztery – w Małopolsce, trzy – na Dolnym Śląsku, dwa – na Górnym Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys. Oprócz PKN Orlen i Totalizatora Sportowego w przedsięwzięcie zaangażowały się również: KGHM, Węglokoks, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKO Bank Polski i Polska Grupa Zbrojeniowa.
{gallery}galeria/inwestycje/19-01-21-szpital-modulowy-fot-am{/gallery}