Spacer Wkurzonych w sobotę. Legnica wychodzi na ulicę!
LEGNICA. Jak mocno wkurzone są legniczanki okaże się jutro, bowiem na sobotę tj.30 stycznia na godzinę 16 z Placu Słowiańskiego ma rozpocząć się „spacer” wszystkich, którzy nie zgadzają się z nowym stanem prawnym dotyczącym aborcji. Od środy w największych miastach w Polsce kobiety wyszły na ulicę sprzeciwiając się zaostrzeniom ustawy aborcyjnej, manifestując swój protest w ten sam sposób, tak jak to uczyniły w październiku i listopadzie ubr. zaraz po wydaniu wyroku TK . Wówczas mieszkańcy Legnicy w spontanicznym zrywie przez kilka tygodni także manifestowali w proteście na ulicach. Czy mimo niesprzyjającej aury legniczanie tym razem także tłumie wyjdą na ulice?
W środę po godz.23.00 w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 22 października 2020 zmieniający i zaostrzający przepisy tzw. ustawy aborcyjnej z 1993r. Jego uzasadnienie opublikowano w nocy w Monitorze Polskim, a w nim TK wskazywał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest już wystarczające dla dopuszczenia aborcji. Publikacja tego wyroku TK w Dzienniku Ustaw tym samym natychmiast wprowadza nowy stan prawny i tym samym stracił moc przepis ustawy aborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
W związku z publikacją tego orzeczenia i uzasadnienia w Polsce rozpoczęły się protesty kobiet i wspierających ich mężczyzn oraz organizacji domagających się tzw. legalnej aborcji poprzez przywrócenie poprzedniego stanu prawnego czyli ustawy z 1993r.
„Wkurzone” Legniczanki spontanicznie organizują spacer ulicami Legnicy w sobotę o godz.16.00 i zapraszają wszystkich, których nie zgadzają się z nowym prawem.
Czy będzie to wielki zryw niezadowolonych oraz czy w gronie tym znajdą się posłowie zasiadajacy na sejmowych ławach to okaże się jutro.
Na razie na profilu posła Lewicy okręgu legnicko-jeleniogórskiego Roberta Obaza znalazła się ściągawka dla spacerujących:
„Trybunał Konstytucyjny opublikował wczoraj pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Dlatego, jeśli wyjdziecie na ulice, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach:
1.miejcie założone maseczki, zachowujcie dystans i spacerujcie w maksymalnie 5 osobowych grupkach
2. na ręce miejcie zapisany numer do prawnika
3. w przypadku zatrzymania głośno krzyczcie swoje nazwisko, tak by usłyszeli je inni
4.wymagajcie od funkcjonariusza podania nazwiska lub nr identyfikacyjnego
5. żądajcie kontaktu z adwokatem, bez którego niczego nie podpisujecie
6.poinformujcie bliskich, gdzie będziecie spacerować i bądźcie z kimś w stałym kontakcie
Wasze prawa:
1.Prawo do informacji o przyczynie zatrzymania i do bycia wysłuchanym (art. 244 § 2 k.p.k.)
2.Prawo do złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie (art. 244 § 3 k.p.k.)
3. Prawo do niezwłocznego kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym i bezpośredniej z nim rozmowy (art. 245 § 1 k.p.k.)
4.Jeżeli zatrzymany nie zna wystarczająco języka polskiego - prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza (art. 72 § 1 k.p.k.)
5.Prawo do otrzymania odpisu protokołu zatrzymania (art. 244 § 3 k.p.k.)
6. Prawo do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby, jak również pracodawcy, szkoły, uczelni, dowódcy oraz osoby zarządzającej przedsiębiorstwem zatrzymanego albo przedsiębiorstwem, za które jest on odpowiedzialny, o zatrzymaniu (art. 245 § 2, art. 261 § 1, § 2 i § 3). O zatrzymaniu Policja zawiadamia organ prowadzący przeciwko oskarżonemu postępowanie w innej sprawie, o ile o nim wie (art. 261 § 2a)
7.Jeżeli zatrzymany nie jest obywatelem polskim - prawo do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego jest obywatelem. Jeżeli nie posiada żadnego obywatelstwa - prawo do kontaktu z przedstawicielem państwa, w którym zatrzymany mieszka na stałe (art. 612 § 2). Jeżeli przewiduje to umowa konsularna między Polską a państwem, którego zatrzymany jest obywatelem, właściwy urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne zostaną poinformowane o zatrzymaniu również bez jego prośby
8.Prawo do wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie w terminie 7 dni od dnia zatrzymania. W zażaleniu można się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania (art. 246 § 1)
9. Prawo do natychmiastowego zwolnienia, jeżeli przyczyny zatrzymania przestały istnieć, albo po upływie 48 godzin od chwili zatrzymania, o ile zatrzymany nie zostanie w tym czasie przekazany do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W wypadku przekazania do sądu zatrzymany zostanie zwolniony, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania nie zostanie mu doręczone postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania (art. 248 § 1 i § 2).
10. Dostęp do niezbędnej pomocy medycznej.”
Sobota 30 stycznia 2021 godz.16.00 Plac Słowiański