Powstaje Centrum Witelona. To będzie perła Legnicy (FOTO)
LEGNICA. W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Wykonane już prace budowlane wewnątrz odsłaniają ogromny potencjał gabarytowy tego obiektu. we wtorkowe przedpołudnie prezydent Tadeusz Krzakowski wraz ze swoimi współpracownikami po raz kolejny zapoznał dziennikarzy z postępem prac. Na konferencji poglądowej dziennikarze mogli zobaczyć wszystkie pomieszczenia. Nie tylko parterowe, ale i piwnice i poddasze. Gołym okiem widać tempo pracy remontowych. Dziennikarzom przedstawiono także Marcina ANDRZEJEWSKIEGO - menagera projektu lub mówić wprost szefa Centrum Witelona w budowie. - Centrum Witelona będzie takim miejscem, które stworzy wraz z innym obiektami w Parku Miejskim pewną całość – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Chcemy, by goście po jego odwiedzeniu poszli do odrestaurowanej palmiarni, a potem odpoczęli przy fontannach. - Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki. Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.
Tempo prac jest imponujące - jak poinformowała Grażyna LITWIN , dyrektor inwestycji miejskich - stopień prac jest właściwy i przekroczył 50 procent harmonogramu prac. - Wspomnę iż decyzja prezydenta Legnicy w zakresie zmian dokonywanych w obiekcie jest taka aby zmienić funkcję użytkową. Dzisiaj możemy już obejrzeć odremontowane pomieszczenia piwniczne, które także chcemy wykorzystać na działalność wystawienniczą. Pojawią się także okna połaciowe aby w pełni wykorzystać poddasze.
Wszystkie prace wykonywane są pod nadzorem konserwatora zabytków co ma swoje dobre i ... złe strony. Właśnie konserwator zabytków zdecydowanie odrzucił projekt montażu na dachu paneli fotowoltaicznych, które pozwoliłby Centrum na energetyczna samowystarczalność. Konserwator miał też zastrzeżenia odnośnie oświetlenia elewacji zewnętrznej... Miasto też na tym traci. W konkursie na pozyskanie środków zewnętrznych z tzw. funduszy norweskich jednym z najważniejszych kryteriów było...wykorzystanie przy tego typu remontach źródeł odnawialnych energii. Ze względu na konserwatora gmina Legnica musiała zrezygnować z projektu fotowoltaiki i...wniosek o dofinansowanie przepadł w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego...
Co już zrobiono? Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Widoczne są już elewacje na zewnątrz . Montowane nowe drewniane drzwi i okna, nawiązujące do minionej epoki. Są one produkowane w specjalistycznych firmach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Prace prowadzi Firma Architektoniczno–Budowlana Restauracji Zabytków Architekton. Ich zakres, w ramach pierwszego etapu o wartości 23 mln zł, obejmuje m.in.: roboty ziemne, budowlane, instalacyjne, prace adaptacyjne obiektu wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Obiekt będzie klimatyzowany i wyposażony w duży przeszklony taras wypoczynkowy. Kosztorys prac nieustannie zmienia się bo wiele spraw pojawia się w trakcie remontu. Tak było z odkryta polichromią czy remontem poddasza. Okazało się po zdjęciu dachówek iż spora część więźby dachowej jest przegnita i wymagała wymiany. Podobnie jest remontem piwnic. Wysoki poziom wód gruntowych w tym miejscu sprawia iż trzeba było wykonać specjalne odrynowanie a pompa wodna pracuje non stop. Nie inaczej było z tarasem, który miał początkowo przejść mały "lifting" a w trakcie prac okazało się, że został on wybudowany na gruzowisku i praktycznie trzeba było budować go od postaw. A to wszystko zwiększa koszty. Grażyna LITWIN ostrożnie prognozuje iż koszt remontu w chwili obecnej już wzrósł o ponad milion złotych.
Kolejnych 5-6 milionów będzie przeznaczonych na wyposażenie Centrum Witelona. Ale to już "zmartwienie" Marcina ANDRZEJEWSKIEGO, szefa Centrum wybranego w konkursie. - Rozpocząłem pracę wczoraj . Mam pewne pomysły i żeby to było niepowtarzalane miejsce w mieście i regionie. Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki . Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu. Nie ukrywam iż mam głowę pełną pomysłów, pierwsze projekty już powstają, ale póki co nie chciałbym zdradzać szczegółów.
Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych. Przez lata zaniedbany, zrujnowany budynek tzw. Teatru Letniego dzięki determinacji prezydenta Tadeusza Krzakowskiego i jego współpracowników już za niespełna 2 lata stanie prawdziwą perłą Legnicy z funkcjonalnym wykorzystaniem obiektu.
{gallery}galeria/wydarzenia/02-02-21-centrum-witelona-fot-am{/gallery}