Wspólny interes WPEC-u i władz Legnicy. Czyste powietrze i nie tylko!
LEGNICA. Kilka dni temu Prezydent Tadeusz Krzakowski wraz ze swoimi współpracownikami spotkał się w Ratuszu z prezesem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ( największy dostawca ciepła w Zagłębu Miedziowym) Witoldem Nowickim i jego zastępcą Markiem Litwińskim. Rozmawiano o skoordynowaniu działań dotyczących rozwoju sieci ciepłowniczych w powiązaniu z legnickimi inwestycjami. Rozmawiano m.in. o skoordynowaniu działań WPEC i miasta podczas budowy układów komunikacyjnych takich jak np. zbiorczej drogi południowej. Współpracy dotyczącej przyłączenia do sieci WPEC budynków mieszkalnych i usługowych w kontekście tworzonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta w rejonie ulicy Jaworzyńskiej. Ta rozbudowa sieci jest i będzie ściśle związana z ekologiczną polityką klimatyczną zapisaną w miejskim planie adaptacji Legnicy do zmian klimatu. - Z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim spotykamy się cyklicznie ustalając wspólnie plany inwestycyjne istotne dla rozwoju miasta - mówi Marek LITWIŃSKI, wiceprezes WPEC. - Zauważam iż Legnicy przeżywa duży boom inwestycyjny także w zakresie budownictwa meiszkaniowego a to nam wyznacza kierunki działań w zakresie sieci ciepłowniczej. Takim wielkim poligonem inwestycyjnym sa okolice ulicy Jaworzyńskiej gdzie powstaje bez mała cale osiedle mieszkaniowe. Tereny te przez lata były zaniedbane pod względem budownictwa a teraz są ulubionym miejscem dla deveeloperów.I tam koncentrują się WPEC-wskie zadania inwestycyjne.
Rok 2021 dla legnickiego WPEC to maksymalna koncentracja sił i środków na terenach na ktorych rozwija się budownictwo mieszkaniowej tj. Jaworzyńska, Stroma i Tatarska. Nic dziwnego iż spotkania szefostwa ciepłowniczej firmy z władzami Legnicy to podstawa inwestycyjnych sukcesów. Jak zauważył prezes Litwiński, Legnica w ostatnich atach przeżywa zdecydowanie większy ,dynamiczniejszy rozwój budownictwa niż chociażby Lubin czy Głogów.
Ale rozwój sieci ciepłowniczej to nie jedyne zadanie WPEC. Firma kompleksowo przygotowuje się do realizacji dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie dostosowywania źródeł ciepła do wymogów środowiskowych. Stara tzw. letnia elektrociepłownia przy ul. Niklowej przejdzie gruntowną modernizację . Zamontowane piece gazowe zdecydowanie poprawią jakość wydzielanego do atmosfery powietrza.
Przyszłościowo strategiczne rozwiązania dotyczyć będą centralnej elektrociepłowni "Pątnów" przy ul. Dobrzejowskiej. nie jest tajemnicą iż dyrektywy Parlamentu Europejskiego niejako "wymuszą" na WPEC nowoczesne rozwiązania technologiczne. Nowa inwestycja jest niesamowicie droga i rzecz jasna ani miasta Legnicy ani WPEC nie stać na jej realizację ze względu na koszty. Ale w oparciu o kapitał np. spółki Skarbu Państwa, wsparcie rządowe i swojego rodzaju Unię Gmin Zagłębia Miedziowego można byłoby pokusić się o realizację inwestycji, kóra nie tylko zapewniłaby czyste powietrze nad Legnicą, ale i pozwoliłaby z posegregowanych odpadów "wycisnąć" ostatnią kroplę ciepła.
- Zapotrzebowanie Legnicy na ciepło wynosi 100 megawatów a nowoczesna elektrociepłownia spokojnie wyprodukowałaby nieco ponad 30 megawatów ciepła - dodaje Marek LITWIŃSKI. - Oczywiście można zwiększyć moc elektrociepłowni, ale z kolei Legnica nie byłaby w stanie "wyprodukować" tyle śmieci aby uzyskiwać ciepło z odpadów. Chyba, że zaczniemy myśleć i działać globalnie. Regionalnie. To pozwoliłoby rozwiązać w ogromnym stopniu problem odpadów w regionie, a dwa produkować ciepło. Ilość wyprodukowanego ciepła z odpadów pozwoliłaby na np. utrzymanie na niezmiennym poziomie cen za energię cieplną. Więc warto i nawet trzeba pochylić się na tego typu rozwiązania technologicznymi w interesie regionu i mieszkańców regionu. To gra o czyste powietrze i nie drenowanie kieszeni mieszkańców z tytułu większych opłat za odpady czy kosztów za ciepło.
- Nasz region potrzebuje większej synergii i koordynacji w zakresie wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Bliska współpraca samorządu legnickiego z lokalnym przedsiębiorstwem ciepłowniczym to dobry kierunek i przykład dla innych – mówi poproszony o komentarz radny wojewódzki Piotr KARWAN przedstawiciel Sejmiku w Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody przy RDOŚ, członek Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Rozwój legnickiej sieci ciepłowniczej oraz wymiana tzw. kopciuchów na ciepło systemowe dostarczane przez WPEC w Legnicy S.A. z pewnością dobrze wpłynie na komfort życia mieszkańców miasta oraz na atrakcyjność terenów inwestycyjnych pod mieszkalnictwo wielorodzinne. Najlepszym sposobem na czyste powietrze w miastach jest ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych palenisk poprzez ich likwidację na rzecz podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej. Również z punktu widzenia potencjalnych inwestorów dostępność do sieci cieplnej zwiększa atrakcyjność inwestycyjną miasta. Wierzę, że synergia i ścisła współpraca WPEC z samorządem legnickim zapewni harmonijny rozwój Legnicy i pozytywnie wpłynie na środowisko konkluduje radny Karwan.