Szpital covidowy czeka na pacjentów. Dobra robota KGHM (FOTO)
LEGNICA. Blisko sto miejsc dla pacjentów chorych na COVID – 19 jest już gotowych w nowym szpitalu modułowym, który powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. KGHM, zgodnie z dyspozycją rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych jest odpowiedzialny za organizację tymczasowych placówek medycznych na Dolnym Śląsku. W uroczystym otwarciu szpitala covidowego, który po ustaniu pandemii przekształci się w stały szpital zakaźny brała udział Marszałek Sejmu RP Elżbieta WITEK, Wojewoda Dolnośląski Jarosław OBREMSKI, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin KRZYŻANOWSKI, parlamentarzystki legnickie senator Dorota CZUDOWSKA i posłanka Ewa SZYMAŃSKA, prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI, Starosta Legnicki dam BABUŚKA i przede wszystkim lekarze: szef szpitala covidowego dr Ryszard KĘPA i jego prawa ręka na wojnie z covidem - dr Paweł GRABEK . - KGHM odpowiada na zapotrzebowanie i dyspozycje rządu zgodnie z naszym hasłem "działamy – dbamy – chronimy". Pandemia to dla nas wszystkich test z odpowiedzialności i zaangażowania we wspólną sprawę, jaką jest walka z koronawirusem. Sprawne przygotowanie miejsc w szpitalach tymczasowych na Dolnym Śląsku to nasze kolejne działania – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
A Marszałek Elżbieta WITEK komplementowała zarówno KGHM "Polska Miedź", który na inwestycję przeznaczył 15 mln złotych oraz wykonawców i dyrekcję szpitala. - W poniedziałek po południu przyjmiemy na oddział pierwszego pacjenta - przekazał dobrą wiadomość dr Ryszard Kępa, szef placówki. - Nie widziałem jeszcze takiego wyposażenia, jeżeli chodzi o standard. Wszystko jest na najwyższym poziomie.
Adam Bugajczuk, Wiceprezes do spraw rozwoju KGHM dodaje, że budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem. - Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie tylko w okresie pandemii .
Szpital modułowy, oprócz sal dla pacjentów i pomieszczeń dla personelu, jest wyposażony w gabinety zabiegowe i nowoczesną izbę przyjęć. Placówka została zbudowana z 40 modułów, które były przewożone na miejsce i składane w całość.
Dyrektor szpitala w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch podkreśla, że po zakończeniu walki z pandemią szpital modułowy będzie nadal wykorzystywany. A niebawem w szpitalu covidowym chorzy będą mogli korzystać z diagnostyki obrazowej ponieważ niebawem zostanie zainstalowany tomograf najnowszej generacji...
Satysfakcji z zakończonej inwestycji nie krył radny Sejmiku Dolnośląskiego, przewodniczący Społecznej Rady legnickiego szpitala - Piotr KARWAN:
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Legnicy to największa placówka tego typu w naszym regionie, cieszy mnie fakt że dzięki wsparciu naszego rządu będziemy mogli oferować szerszy zakres usług na mieszkańców byłego województwa legnickiego w oddanym dziś do użytkowania szpitalu modułowym – mówi radny wojewódzki Piotr KARWAN, przewodniczący Rady Społecznej Szpitala w Legnicy. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję wszystkim naszym parlamentarzystom z Panią Marszałek Elżbietą WITEK na czele za ich szczególne zaangażowanie w tę sprawę i pracę w Sejmie na rzecz naszego regionu. Nowe miejsca szpitalne, które dziś zwiększą potencjał naszej placówki z pewnością zwiększają bezpieczeństwo i możliwości szpitala w szczególności w tak trudnym okresie pandemii. Dziękuję w tym miejscu w szczególności całemu naszemu personelowi Szpitala z Panią Dyrektor Anną Płotnicką – Mieloch na czele za codzienną ciężką pracę na rzecz mieszkańców naszego regionu
Ciekawostki z budowy szpitala modułowego w Legnicy:
Powierzchnia obiektu: 1985 m2, 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów
Liczba modułów, z których powstał szpital: 40 modułów
Liczba pracowników zaangażowanych w budowę: na budowie w szczycie 120 pracowników
Liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa - 170 ton
Długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu - 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne - 20 km, okablowanie zewnętrzne - 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/wydarzenia/12-02-21-otwarcie-szpitala-modulowego-fot-ewajak{/gallery}