Rusza z kolejna edycja Legnickiej Szkoły dla Rodziców i Wychowawców
LEGNICA. Zapraszamy na kolejny cykl zajęć Legnickiej Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Pierwsze zajęcia podczas wakacji odbędą się w weekendy 18–20 oraz 25–25 czerwca. Z wartościowych szkoleń, według ogólnopolskiego programu o tej nazwie, będą mogli bezpłatnie skorzystać rodzice, nauczyciele i wychowawcy z naszego miasta. Patronat nad projektem mają Miasto Legnica i KGHM Polska Miedź SA. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy pod nr telefonu 732 744 687.
- Czas poświęcony na warsztaty zaowocuje spokojem i będzie rekompensatą za trudny czas pandemii – wyjaśnia Iwona Łazarewicz, która poprowadzi warsztaty w Legnicy. – Zbuduje relacje pełne miłości, troski i wzajemnego szacunku w rodzinie.
Terminy bezpłatnych warsztatów weekendowych, które będą się odbywały w legnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Legnicy:
1.Czerwcowe: 18.06 – 20.06 i 25.06-27.06 (obejmują 2 weekendy -cały cykl – 10 sesji)
2.Lipcowe: 9.07 – 11.07 i 16.07 – 18.07 (obejmują 2 weekendy -cały cykl – 10 sesji)
3. Sierpniowe: 30.07.- 1.08 i 6.08 -8.08 (obejmują 2 weekendy -cały cykl – 10 sesji).
Godziny zajęć: piątek – 16.00 – 19.30, sobota – 9.00 – 15.30, niedziela – 10.00 – 16.30. Warsztaty są bezpłatne. Finansuje je wspólnie KGHM i miasto Legnica w ramach realizacji projektów społecznych CSR na rzecz mieszkańców Legnicy.
Program ten jest kierowany do rodziców i wychowawców oraz profesjonalistów, którzy pracują z rodzicami i chcą budować wartościowe relacje z dziećmi i młodzieżą. Jako rodzice, kochamy swoje dzieci i mamy względem nich najlepsze intencje. Program ten pozwala wykorzystać wiedzę i umiejętności w taki sposób, aby dzieci i wychowankowie nie tylko wiedziały o naszej miłości, ale doświadczały jej we wzajemnych relacjach.
Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest realizowany w formie 10 warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych/30 zegarowe). Liczebność grupy wynosi na ogół 10–12 osób. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu i poza nim w relacji z dzieckiem nabytych w trakcie zajęć umiejętności.
Tematyka zajęć obejmuje: naukę umiejętności rozpoznawania i rozmawiania o uczuciach, stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcania dzieci do współpracy, wspierania samodzielności dzieci czy rozwiązywania problemów i konfliktów. Kolejne tematy pozwalają poznać sposoby uczenia dzieci samodyscypliny, uwalnianie od grania ról i niekorzystnego etykietowania oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości.
Uczestnicy na zakończenie otrzymują certyfikat ukończenia formy doskonalenia zawodowego oraz pamiątkowe dyplomy.
Mottem programu jest „Wychowywać to kochać i wymagać”. Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, autorstwa Joanny Sakowskiej, koordynuje na poziomie ogólnopolskim Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) z Warszawy.
https://programyrekomendowane.pl/strony/artykuly/szkola-dla-rodzicow-i-wychowawcow,22#standardy-realizacji.
Przypomnijmy, że dotychczas zrealizowano osiem cykli warsztatowych, w których uczestniczyło 75 rodziców i wychowawców. Wśród uczestników byli również opiekunowie rodzin zastępczych.