Bezpłatna tomografia dla palaczy
LEGNICA. Bezpłatne i bez skierowania badania tomograficzne dla palaczy i - gdy zajdzie taka potrzeba- szybka ścieżka diagnostyczna- tak najkrócej można opisać program profilaktyczny nowotworów płuc, który trwa na Dolnym Śląsku, a w 85 % sfinansowany jest z funduszy unijnych.
Projekt obejmuje swoim zasięgiem całe województwo dolnośląskie. Badania wykonywane będą we Wrocławiu. Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy.
- Zależy nam na tym, żeby do badań profilaktycznych był równy dostęp, bez względu na to, gdzie kto mieszka. To nie kod pocztowy ma decydować, a konkretne potrzeby mieszkańców- mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Z bezpłatnych badań skorzystać mogą:
- osoby w wieku 55-74 lata, jeśli paliły przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od chwili rzucenia palenia minęło nie więcej niż 15 lat,
- osoby w wieku 50-74 lata, jeśli paliły przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od chwili rzucenia palenia minęło nie więcej niż 15 lat, a dodatkowo były narażone na działanie czynników rakotwórczych np. kadm, azbest lub w ich rodzinie wystąpiły przypadki chorób nowotworowych lub też chorują na choroby układu oddechowego np. POChP, włóknienie płuc.
- Mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym, podstępnym, a przede wszystkim bezobjawowym przeciwnikiem. Rak płuca robi krzywdę Dolnoślązakom i w tej chwili, zwłaszcza po pandemii, widzimy, że 80 proc. przypadków jest wykrywanych w 3 lub 4 stadium, co utrudnia proces leczenia. Ten program pozwoli nam na wykrycie tych nowotworów we wczesnym stadium, co daje lepsze rokowania - mówi Ireneusz Pawlak, dyr. medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
- Badania będą wykonywane tutaj w filii DCO, czyli na miejscu w Legnicy. Po wyniku, też tutaj na miejscu w Legnicy, będą odbywały się konsultacje torakochirurgiczne, czyli będą przyjeżdżali z Wrocławia specjaliści z DCO, żeby mieszkańcy naszego regionu mieli dostępność tutaj, na miejscu. Ewentualnie dalsza ścieżka postępowania odbywać się będzie w Dolnośląskim Centrum Onkologii czy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu - dodaje Anna Płotnicka- Mieloch, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Pacjenci objęci projektem będą monitorowani pod kątem raka płuc przez cały okres trwania projektu tj. do listopada 2023 roku. Projekt obejmie 948 osób. Warto się pospieszyć z rejestracją.
- Zainteresowanie jest spore. Już ok. 200 pacjentów się zarejestrowało. Zachęcam do wzięcia udziału w projekcie. Niskodawkowa tomografia nie boli, a badać się warto. Wystarczy zadzwonić na infolinię po numer tel. 71 726 25 25 i się zarejestrować- dodaje wicemarszałek Krzyżanowski.