Uczelnia dla integracji i tolerancji
LEGNICA. Studenci z Polski i Ukrainy uczestniczyli w wyjątkowym projekcie - na rzecz integracji i tolerancji - realizowanym wspólnie przez PWSZ im. Witelona w Legnicy i Uniwersytet Pedagogiczny w Drohobyczu.
Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki nosił nazwę „Od ziemi Witelona do ziemi Iwana Franki - poznajemy siebie i naszych Partnerów”. Realizowała go Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy (od nowego roku Collegium Witelona Uczelnia Państwowa), w partnerstwie z Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu.
Realizacja projektu zbiegła się z obchodami 165. rocznicy urodzin Iwana Franki - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej i literatury. Natomiast przybliżenie w projekcie postaci Witelona, patrona legnickiej PWSZ, żyjącego w XIII w. wybitnego matematyka, fizyka, optyka, filozofa i psychologa, wiązało się z przypadającymi na 2022 r. obchodami ćwierćwiecza działalności legnickiej Uczelni.
W ramach projektu grupa studentów Witelonki gościła przez 5 dni w Drohobyczu, następnie studenci z Ukrainy przyjechali na tyle samo czasu do Legnicy. Młodzi ludzie z obu krajów - studenci różnych kierunków: od informatyki, logistyki, przez historię i filologię, po ratownictwo medyczne czy fizjoterapię - mieszkali razem w jednym miejscu, uczestniczyli wspólnie w wielu działaniach, warsztatach, zajęciach i spotkaniach, organizowanych przez ich macierzyste Uczelnie: tę w Legnicy, i w Drohobyczu. - Dzięki temu mogli się zintegrować, odkryć wspólną przeszłość, poznać dziedzictwo kulturowe, historię i obyczaje obu narodów, ale też zobaczyć z bliska swoje codzienne życie, zrozumieć się nawzajem i zaprzyjaźnić - mówi dr Beata Skwarek z Zakładu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ im. Witelona.
Studentom obu krajów projekt bardzo się spodobał. - Ci z Drohobycza już dopytują o dalsze możliwości poznawania Dolnego Śląska, a ci z Legnicy chcą jeszcze lepiej poznać piękną Ukrainę. Dlatego PWSZ im. Witelona będzie się starać o kolejne, wspólne z Ukrainą projekty - zapowiada dr Beata Skwarek.
Relacje z poszczególnych działań można było śledzić na forach społecznościowych i stronach internetowych obu Uczelni. Działa też witryna internetowa projektu: http://purwm2021.pwsz.legnica.edu.pl/
PWSZ im. Witelona wyda także specjalny folder – w wersji drukowanej i elektronicznej – dokumentujący wizytę, w ramach projektu, polskiej grupy w Drohobyczu i ukraińskiej w Legnicy.