"Wprowadzimy legnicką chirurgię na światowy poziom"
LEGNICA. Nie mogli się dogadać w kwestiach finansowych i organizacyjnych z byłym pracodawcą, więc niemal całym zespołem z lubińskiego szpitala przeszli do Legnicy. W ten sposób chirurgia ogólna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy zyskała nową twarz. Od listopada na oddziale pracę rozpoczęło 7. specjalistów i 4. rezydentów. Nowy ordynator chirurgii ogólnej zapowiada, że chce Legnicę wprowadzić w XXI wiek.
- Wiem, że chirurgia pracowała tu różnie, ale chcemy stworzyć, tu w Legnicy, chirurgię, która będzie zasługiwała na nazwę chirurgii szpitala wojewódzkiego, czyli będzie wykonywała nie tylko te podstawowe zabiegi, ale i te specjalistyczne, a i samych operacji będzie więcej (minimum 150 miesięcznie) - zapowiada Tomasz Szewczyk, ordynator chirurgii ogólnej w legnickim szpitalu.
Nie tylko więcej zabiegów na wyższym poziomie, ale także w oparciu o nowoczesne metody zapowiada nowy szef oddziału.
- Nastawiany się na chirurgię laparoskopową, czyli tę mało inwazyjną, "przez dziurkę od klucza". Mnóstwo zabiegów można wykonać na otwarto, ale są to rzeczy, które robiło się w XIX i XX wieku, natomiast w XXI wieku powinno się te zabiegi wykonywać laparoskopowo - dodaje Tomasz Szewczyk.
Nowością w legnickim szpitalu będzie też chirurgiczne leczenie otyłości. Już ruszyła poradnia bariatryczna, która się w tym specjalizuje, a to dopiero początek.
- Osobiście, od 2004 roku, zajmuję się chirurgicznym leczeniem otyłości. Stworzyłem w Łodzi taki ośrodek, potem rozwijałem taki w szpitalu w Lubinie i w tej chwili chciałbym, żeby tutaj taki ośrodek powstał. Będzie to podnosiło umiejętności techniczne zespołu chirurgicznego, jak i podnosiło prestiż szpitala - dodaje ordynator.
Nowy szef chirurgii ogólnej zaznaczył, że - by móc pracować w sposób nowoczesny - potrzebne jest doposażenie oddziału.
- Ma pan moją deklarację, także finansową. Udało się nam właśnie pozyskać prawie milion zł, ale te środki przeznaczamy na nową wieżę laparoskopową, którą już testujecie- mówi Anna Płotnicka- Mieloch, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Chirurgia ogólna do zabiegów planowych kwalifikuje pacjentów codziennie (poza weekendami). Kolejki w oczekiwaniu na operacje mają się skrócić, zwłaszcza, że nowy zespół chirurgów stara się o dostęp do kilku sal operacyjnych jednocześnie (w tej chwili do dyspozycji ma jedną).