Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Parlamentarzyści i samorządowcy o "wakacjach kredytowych" i inwestycjach drogowych

LEGNICA. Dziś o szczegółach "wakacji kredytowych" oraz o kolejnym wsparciu rządu tzw. drogowym dla samorządów  poinformowali parlamentarzyści oraz samorządowcy podczas zwołanej w Legnicy konferencji prasowej z udziałem senator Doroty Czudowskiej, posłów Wojciecha Zubowskiego (pełnomocnik PiS w okręgu legnickim) i Ewy Szymańskiej, starosty Legnickiego Adama Babuśki i przewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy Marty Wisłockiej.

Parlamentarzyści i samorządowcy o "wakacjach kredytowych" i inwestycjach drogowych

Przedstawiona propozycja skierowana jest dla osób, które: wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy; zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022; kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe to nie jedyne wsparcie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby posiadające kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w którym maksymalnie wsparcie wynosi 72 tys. zł, a jego część może zostać umorzona w przypadku terminowych spłat. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Szacuje się, że proponowane rozwiązania wesprą ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji. Co istotne - podobnego rozwiązania nie wprowadzono, gdy stopy procentowe rzutujące na wysokość kredytowych były na podobnym poziomie w latach 2008 i 2009. Wtedy też nie zdecydowano się na wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak obecnie funkcjonująca i mająca działać dłużej tarcza inflacyjna - czyli obniżka podatków i danin, dotyczących zarówno nośników energii i produktów pierwszej potrzeby.

Podczas konferencji poinformowano również o rozpoczynającym się naborze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do gmin i powiatów województwa Dolnośląskiego ma trafić prawie 130 milionów złotych, w tym prawie 40 milionów na zadania wieloletnie, na które częściowe wsparcie było już udzielone wcześniej.

Z deklaracji biorących udział w konferencji samorządowców wynikało, że spodziewać się można współpracy na linii samorząd - parlamentarzyści, czego efektem ma być zwiększenie szans na pozyskanie jak największych środków dla naszego regionu.