Konferencja o "Energetyce XXI wieku" (FOTO)
LEGNICA. W Centrum Konferencyjnym LSSE odbywa się konferencję „Energetyka XXI wieku – wyzwania, szanse, rozwiązania” zorganizowane przez Związek Pracodawców Polska Miedź w partnerstwie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną/ Partnerem Strategicznych konferencji jest TAURON Dystrybucja SA . - Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoimy, jest konieczność zwiększenia efektywności energetycznej. Musimy wykorzystywać dostępne zasoby energii w sposób bardziej oszczędny i przyjazny dla środowiska. Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, stanowi ogromną szansę na osiągnięcie tego celu. Inwestycje w badania nad magazynowaniem energii i rozwijanie inteligentnych sieci energetycznych są kluczowe dla zwiększenia efektywności całej gospodarki. Niezwykle ważna jest przy tym edukacja społeczności lokalnych, samorządów lokalnych, choćby poprzez programy takie jak „Bezpieczniki TAURONA” – mówił Marta WISŁOCKA, prezes zarządu ZPPM.
O znaczenie konferencji niech świadczy fakt , że została objęta Honorowym Patronatem Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety WITEK. I skierowała do uczestników specjalny przekaz odczytany przez prezes Martą Wisłocką:
" Energetyka XXI wieku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale również oferuje liczne szanse. Aby osiągnąć sukces, musimy działać wspólnie na rzecz zrównoważonej, czystej i efektywnej energetyki, która będzie służyć naszej planecie i przyszłym pokoleniom. Szanse, które staramy się wykorzystywać to chociażby odnawialne źródła energii: Energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna i hybrydowa stają się coraz bardziej opłacalne i dostępne. Ważna jest także elektromobilność, czyli stopniowe przejście na samochody elektryczne. Innowacje technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości. Przechowywanie energii, inteligentne sieci energetyczne i rozwijające się technologie wodorowe czy jądrowe codziennie zmieniają nasze regiony Spójna i długoterminowa polityka energetyczna, która promuje odnawialne źródła energii, stawia na efektywność energetyczną i zapewnia bezpieczeństwo dostaw to kierunek obecnych działań. Edukacja, zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia zrównoważonej energetyki oraz zachęcanie do bardziej ekologicznego stylu życia w połączeniu z inwestycjami w nowoczesne źródła energii, badania nad nowymi technologiami i infrastrukturę energetyczną to nasza przyszłość" - napisałą w specjalnym Liście Marszałek Sejmu Elżbieta WITEK.
Celem spotkania jest promocja innowacyjnych rozwiązań oraz działań w zakresie energetyki, a także zgłębienia aktualnych trendów, które będą kształtować naszą przyszłość. Eksperci z różnych dziedzin będą dyskutować na temat długoterminowych perspektyw rozwoju energetycznego, uwzględniając czynniki ekonomiczne, technologiczne i społeczne.
Okazuje się, że współczesna energetyka to nie tylko kluczowy filar naszej gospodarki, ale także kluczowy czynnik wpływający na nasze środowisko i jakość życia. W obliczu zmieniającego się klimatu, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz ciągle ewoluującej technologii, polska gospodarka podejmuje wysiłek, by dostosowywać się do nowych realiów i wyzwań....
- Nasze firmy oraz samorządy muszą również stawić czoła problemowi redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jestem głęboko przekonana, że transformacja energetyczna w kierunku niskoemisyjnym technologiom i rozwoju elektromobilności to nie tylko konieczność, ale także ogromna szansa na tworzenie nowych miejsc pracy i poprawę jakości życia obywateli.” – mówiła Anna MELSKA wiceprezes Zarządu ZPPM.
Podczas pierwszej części konferencji nie mogło zabraknąć wystąpienia przedstawiciele podmiotu, który w ostatnich latach bez wątpienia jest "lokomotywą" wszelkich działań w regionie w zakresie sprostania wyzwaniom energetycznych XXI wieku...
- W TAURON Dystrybucja SA kładziemy duży nacisk na dobre relacje z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Dzięki dobrej współpracy z samorządami możemy realizować ambitne projekty, które bezpośrednio wpływają na odbiorców, czyli mieszkańców. Konferencja, którą organizujemy wraz z Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. miała za zadanie odpowiedzieć na najważniejsze problemy energetyczne z jakimi borykają się samorządy. Pytania o OZE, inteligentne liczniki, inwestycje, dofinansowanie czy o oświetlenie były przyczynkiem do ożywionej dyskusji - mówił Grzegorz GAPSKI z Tauronu.
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w swoich codziennych działaniach dąży do stabilizacji systemu energetycznego i rozwoju zielonej gospodarki. Stawiamy na ogólnodostępną, bezpieczną, przyjazną środowisku i korzystną cenowo energię. Spółka podjęła współpracę z KGHM Polska Miedź, która ma obejmować m.in. analizę dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). W ramach LSSE działa także Zachodni Klaster Elektromobilności, który zrzesza podmioty sektora motoryzacyjnego w regionie i tworzy warunki do kreowania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań. Takie konferencje są bardzo wartościowe, ponieważ pozwalają w eksperckim gronie przeanalizować wyzwania stojące przed krajowym sektorem energetycznym – powiedział Przemysław BOŻEK, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Fot. Zbigniew Jakubowski