Powrót na Ziemie Zachodnie w polskim plakacie (FOTO)
LEGNICA. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy w Legnicy i Legnicka Biblioteka Publiczna zaprosili na wystawę "Zimie Zachodnie w plakacie" pod patronatem dyrektora Muzeum Niepodleglości dr Tadeusza Skoczka. - Proces osadnictwa i zagospodarowania Ziem Zachodnich wiązał się z wielkim wysiłkiem i trudem. Nowi osadnicy, przybyli z niemal wszystkich przedwojennych regionów II Rzeczpospolitej, stawiali czoła nie tylko wyzwaniom dnia codziennego, ale także stanęli przed problemem budowy integralności społecznej i kulturowej zasiedlanych terenów - mówił w swojej prelekcji dr Tadeusz SAMBORSKI. - Wystawa pt. Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie Odzyskane w plakacie polskim- ze zbiorów muzeum Niepodległosci w Warszawie - przedstawia realia ówczesnej Polski. Przywołuje pamięć o wydarzeniach sprzed lat, które na trwałe zmieniły oblicze Dolnego Śląska. Wyrażone przez artystów emocje doskonale odzwierciedlają specyfikę minionej epoki – jej traumę naznaczoną piętnem wojny, propagandę władzy komunistycznej, ale zarazem radość i nadzieję zwykłych ludzi. Wystawa jest wyjątkową okazją do zapoznania się z historycznym dziedzictwem naszego regionu. Wzajemne przenikanie się wpływów różnych narodowości czyni z Dolnego Śląska miejsce wyjątkowe, którego przeszłość nieustannie przypomina o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.
Słowo wstępne do wystawy wygłosiła Janina TOMCZYK z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ale niezwykle barwna była prelekcja o Ziemiach Zachodnich w polskiej myśli zachodniej wygłoszona przez Jana ENGELGARDA, red. naczelny "Myśli Polskiej".
Niecodzienna wystawa polskiego plakatu przywołuje pamięć o wydarzeniach sprzed lat, które na trwałe zmieniły oblicze Dolnego Śląska. Przedstawimy blisko 40 unikatowych dzieł twórców polskiej grafiki użytkowej po II wojnie światowej. Zobaczą Państwo prace najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos: legendarnego artystę, satyryka i karykaturzystę – Eryka Lipińskiego, plakacistę i fotografa – Wojciecha Zamecznika, a także grafika i współtwórcę polskiej szkoły plakatu – Wiktora Górkę.
Prezentowane plakaty pochodzą z okresu od zakończenia II WŚ do lat 80-tych XX w. i na co dzień znajdują się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gośćmi wydarzenia i zaproszenie od Tadeusza Samborskiego przyjęli m.in. autorzy książek o Korpusie gen. Andersa i służbie medycznej na tzw. Kresach Wschodnich: Zbigniew i Krzysztof KOPOCIŃSCY czy były wiceminister Krzysztof WAŚNIAK. Nie zabrakło radnej Krystyny BARCIK.
Po interesujących prelekcja odbył się koncert piosenki kresowo-patriotycznej a udziałem artystów scen warszawskich.
Fot. zj