Diamentowa Henrykówka (FOTO)
LEGNICA. W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się uroczysta Gala Jubileuszu 60 – lecia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Henryka Pobożnego w Legnicy. W uroczystościach uczestniczył prezydent Tadeusz Krzakowski, pracownicy instytucji samorządowych, prezesi firm KGHM i skupionych w LSSE współpracujących z legnicką szkołą, dyrektorzy szkół oraz absolwenci Hutnika- Henrykówki, którzy licznie przybyli, aby wspólnie świętować ten piękny jubileusz. W ciągu 60 lat mury szkoły opuściło tysiące absolwentów. Na sali pojawili się m.in. Michał Świderski , dyrektor Huty Miedzi Legnica , Ryszard Jaśkowski( w pięknym nowym mundurze hutniczym), dyrektor Huty Cedynia w Orsku, były uczeń Jubilata czy Marek Wachnik, kierownik działu Rekrutacji KGHM Polska Miedź Spotkanie było wspaniałą okazją do odnowienia kontaktów , wymiany doświadczeń i obudzenia wspomnień.
Historię szkoły przypomniał specjalnie na tę okoliczność przygotowany film: " 60 lat szkoły w 60 minut". Wrażenie zrobiła także historyczna oprawa Jubileuszu przygotowana przez uczniów szkoły. Zaprezentowały się także poczty sztandarowe wszystkich legnickich szkół.
- Przez te 60 lat szkoła stała się bardzo ważnym miejscem na mapie Legnicy. Przede wszystkim dlatego, że kształciła i nadal kształci kadry nie tylko dla legnickiej huty, ale i innych oddziałów KGHM oraz jego spółek-córek, dla firm skupionych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To prawdziwa kuźnia kadr, z której wyszło wielu fachowców w innych dziedzinach - mówił Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy komplementując kadrę nauczycielską, pracowników i uczniów szkoły. - Po solidnych podstawach z Henrykówki absolwenci kontynuowali naukę na różnych uczelniach, a potem wrócili do Legnicy lub okolic, by tutaj pracować. Trudno sobie wyobrazić mapę oświatową Lenicy i regionu bez Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Henryka Pobożnego. A mapę gospodarczą Legnicy i Zagłębia Miedziowego bez absolwentów Henrykówki.
Historia szkoły w pigułce
- 9 października 1963 r. powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących Huty Miedzi w Legnicy.
- W czerwcu 1966 r. szkołę opuszczają pierwsi absolwenci.
- W 1964 r. powołano Technikum Hutnicze.
- 1 września 1975 r. Technikum Hutnicze przyłączono do Zespołu Szkół Elektryczno- Mechanicznych.
- 1 września 1978 r. powołano Zespół Szkół Hutniczych KGHM - dyrektorem zostaje mgr Bolesław Dyduk.
- 1 września 1979 roku Zespół Szkół Hutniczych przenosi się do nowego budynku przy ulicy Złotoryjskiej 144.
- 27 kwietnia 1984 r. uroczyste nadanie szkole imienia księcia Henryka Pobożnego.
- 1 września 1990 r. młodzież rozpoczyna naukę w III Liceum Ogólnokształcącym.
- 1 stycznia 1994 r. powołano zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół im. Henryka Pobożnego.
- 1 września 1994 r. powołano Technikum Ochrony Środowiska.
- Od 1 września 1997 r. szkoła nosi nazwę Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego.
- 1.09.1999 – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących jako pierwsza szkoła w województwie wprowadza wewnątrzszkolny punktowy system oceniania.
- 01.09.2002 – powołanie klas sportowych o profilu piłka nożna
- W 2005 r. ostatnie klasy Technikum Mechanicznego i Technikum Mechanicznego dla Dorosłych opuszczają szkołę.
- 1 września 2007 roku reaktywowano Technikum Mechaniczne.
- 1 września 2013 r. powołano Technikum nr 3 kształcące w zawodach: technik spedytor, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, technik mechanik, technik organizacji reklamy, technik ochrony środowiska oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 4 kształcącą w zawodzie ślusarz z kursami spawalniczymi.
Henrykówka blisko współpracuje z KGHM Polska Miedź. Programem stypendialnym są objęte klasy technikum w zawodzie technik hutnik w ramach PROGRAMU KGHM Polska Miedź – Kompetentni w branży.
Fot. Ewa Jakubowska