Młodzież z Legnicy i Nysy w walce z depresją
LEGNICA. Uczniowie z Technikum Akademickie w Legnicy, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, 1 Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego MEDYK w Nysie oraz 1 Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie przystąpili do udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie pn. Zwolnieni z Teorii, której celem jest tworzenie projektów społecznych rozwiązujących zauważony problem i poprawa życia ludzi. Młodzież ze szkół średnich przygotowała projekt „Młoda Nadzieja” , w którym wzięło udział 8 osób.
Kajetan Bućko, lider projektu "Młoda Nadzieja", podkreśla, że zaangażowanie w walkę z depresją wśród młodzieży wynikało z obserwacji rosnącej liczby przypadków zaburzeń psychicznych. Jej inicjatywa obejmuje warsztaty edukacyjne, konsultacje psychologiczne i wydarzenia społeczne, mające na celu wspieranie zdrowia psychicznego. Pomimo wyzwań związanych z tabu wokół tematów psychiki, projekt zaczyna odnosić sukcesy, takie jak wzruszające historie zmian w życiu młodych ludzi, co potwierdza istotność otwartej rozmowy na temat depresji. Kajetan zachęca młodzież do prośby o pomoc, podkreślając, że ich uczucia są ważne i warto o nich rozmawiać.
- Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Obecnie skala problemu jest znacznie większa niż w ostatnich latach. Młodzi ludzi zmagają się z wieloma wyzwaniami związanymi ze środowiskiem domowym, szkolnym, rówieśniczym, a przy szczególnej wrażliwości młodzieży, bardzo łatwo jest o obniżony nastrój. Z tego też względu, depresja nie jest łatwo rozpoznawalna u dzieci i młodzieży, gdyż wiele emocji i zachowań traktowanych jest jako element charakterystyczny dla okresu dojrzewania. -mówi psycholog Emilia Potoniec z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego MEDYK w Nysie
Jeden z współtwórców projektu "Młoda Nadzieja", Marcel Lichocki, opowiada o inspiracji do projektu, mówiąc, że widząc to ile osób popada w depresję każdego dnia zmotywowało go do działania. Projekt skupia się na edukowaniu w walce z depresją. Marcel podkreśla, że głównym celem jest zniwelowanie widma wokół tematów psychicznych i tworzenie wspólnoty, która wzajemnie wspiera się w trudnych chwilach.
W projekcie biorą udział uczniowie z Legnicy oraz Nysy: Aleksiewicz Roksana(Nysa), Amelia Ksiądzyna(Nysa), Oliwia Stężalska(Nysa), Hanna Friske(Legnica), Jakub Wieczorek(Legnica), Kajetan Bućko(Legnica), Maks Kuhn(Legnica) oraz Marcel Lichocki(Legnica). Finaliści olimpiady mają szansę zdobycia certyfikatu project managment principles.