Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Egzamin ósmoklasisty ruszył (FOTO)

LEGNICA. Ten egzamin nazywany jest potocznie małą maturą. Mowa o egzaminach ósmoklasisty, który potrwa trzy dni, a rozpoczął się dziś testem z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty ruszył (FOTO)

W Legnicy do egzaminu przystąpiło blisko 570 uczniów klas ósmych z 14 legnickich szkół podstawowych prowadzonych przez legnicki samorząd oraz 71 uczniów z niepublicznych szkół podstawowych.

- Nie jestem dobrze przygotowany, choć coś tam się uczyłem. Wiem, że od tego zależy moja przyszłość i to mnie właśnie męczy od kilku dni - szczerze mówił jeszcze przed wejściem na salę Wojtek, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, ale nie można go nie zdać. Co to w praktyce oznacza?

- To znaczy, że nawet ktoś, kto napisze bardzo słabo, to ma szansę dostać się do szkoły średniej. Na wyniki uczniowie czekać muszą do 3 lipca, bo jest dodatkowy termin egzaminów (10-12.06) dla tych, którzy dziś pojawić się z uzasadnionych przyczyn nie mogli - mówi Renata Bieńkowska, dyr. Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy.

Pierwsi uczniowie z egzaminu z języka polskiego wyszli jeszcze przed czasem. Jak nas poinformowali, tematem rozprawki była kwestia: Czy warto pomagać innym?". Zamiast rozprawki można było napisać opowiadanie o tym, jak jeden z bohaterów literackich pomógł przejść nam przez jakieś trudności. Najbardziej jednak uczniów ucieszyła lektura, do której należało się odwołać.

- Dobrze mi szedł ten egzamin, miałem dobre tempo, a jeśli chodzi o lekturę, to były "Kamienie na szaniec"- jedna z łatwiejszych lektur- mówił jeden z uczniów.

- Nie było tak strasznie, cieszę się, że byly "Kamienie na szaniec", bo mógł być np. "Pan Tadeusz", który jest trudną lekturą- wtóruje uczniowi koleżanka ze szkoły.

Jutro o godz. 9.00 rozpocznie się egzamin z matematyki. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 100 minut. W czwartek - język obcy nowożytny, który potrwa 90 minut.