Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Okradli ok. sto grobów - zostali złapani

LEGNICA. Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wytypowali i zatrzymali 3 osoby, które odpowiedzą teraz za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków legnickiego cmentarza. Straty na szkodę osób pokrzywdzonych to ponad 10 tys. zł. Odzyskano łącznie 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie miejsca pochówku do 2 lat.

Okradli ok. sto grobów - zostali złapani

W minioną sobotę Komenda Miejska Policji w Legnicy została powiadomiona, że na terenie Cmentarza Komunalnego w Legnicy doszło do kradzieży elementów mosiężnych z kilkunastu nagrobków.  Sprawą ustalenia sprawcy zajęli się policjanci, którzy wytypowali i już w poniedziałek zatrzymali w tej sprawie 3 osoby, 40-letnią kobietę i 2 mężczyzn w wieku 39 i 21 lat.

Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych użytkowanych przez te osoby, policjanci ujawnili torbę z częściowo zniszczonymi mosiężnymi krzyżami oraz figurkami o wadze 6kg. Ponadto skrupulatne działania policjantów doprowadziły do jednego ze skupu złomów, gdzie znajdowała się reszta pociętych elementów o wadze 34 kg. skradzionych z nagrobków.

Jak ustalili funkcjonariusze, zatrzymane osoby w ostatnim czasie wykonywały na cmentarzu prace społeczne w ramach kary ograniczenia wolności.

Obecnie wyjaśniane są wszelkie okoliczności tego zdarzenia a zatrzymane osoby wkrótce usłyszą zarzuty kradzieży i znieważenia miejsca pochówku. Straty na szkodę osób pokrzywdzonych wynoszą ponad 10 tys. zł. Zniszczonych zostało około 100 nagrobków.

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast znieważenie miejsca pochówku zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.