W ODO badanie dokładniejsze niż mammografia (FOTO)
LEGNICA. Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy pcohwalił się dziś najnowszym nabytkiem. Dzięki temu sprzętowi można wykonać badanie piersi jeszcze dokładniejsze niż w przypadku mammografii.
Niewiele ośrodków w Polsce posiada najnowszą obecnie technologię obrazowania piersi, czyli zestaw do cyfrowej tomosyntezy piersi.
- Dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź udało nam się zakupić zestaw do cyfrowej tomosyntezy piersi Seno Pristina 3D. Jest to obecnie najnowsza technologia w obrazowniu chorób piersi. Złożyliśmy wniosek w październiku ubiegłego roku, ale że jest to sprzęt najnowszej klasy, musieliśmy długo czekać, bo było to sprowadzane z zagranicy. W kwietniu sprzęt zamontowaliśmy, potem trzeba było opracować procedury i przeszkolić personel - chwali się najnowszym nabytkiem Dorota Ferfecka, która od marca br. pełni funkcję dyrektora Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy.
Kiedy wykonana zostanie tomosynteza piersi? Wtedy, gdy po mammografii zrodzi się wątpliwość, co do wykrytej zmiany. W praktyce oznacza to wykonanie badania podobnego do mammografii, ale przy wykorzystaniu najnowszej technologii 3D.
- Standardowe badanie mammograficzne obrazuje gruczoł piersiowy w sposób płaski, czyli uzyskujemy jeden obraz, na którym nakładają się wszystkie struktury tego gruczołu, utrudniając rozpoznanie. Tomosynteza pozwala wyeliminować te struktury, bo wykonuje się zdjęcia warstwowe gruczołu piersiowego, w warstwach 1-milimetrowych, pod różnymi kątami. Pozwala to na bardzo precyzyjne uzyskanie obrazu i ocenę charakteru zmiany, czy może mieć ona znamiona złośliwe, czy można uznać te zmiany za łagodne - wyjaśnia Elżbieta Soszyńska, lekarz radiolog w ODO.
ODO pochwaliło się nowoczesnym sprzętem w 32. rocznicę powstania Ośrodka. Przez te wszystkie lata zarejestrowano tu ponad 101 tys. pacjentów, udzielono 350 tys. porad lekarskich, wykonano ponad 226 tys. badań mammograficznych i blisko 174 tys. badań USG. W latach 1992 - 2023 wykryto 1663 przypadki nowotworów.