Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jarosław Rabczenko: dolnośląskiej służbie zdrowia zapaść nie grozi. Ale są punkty zapalne

REGION. Jarosław RABCZENKO, radny Sejmiku Dolnośląskiego, członek zarządu Województwa, przez krótki czas przewodniczył Radzie Nadzorczej Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej spółka z o. o, ale jak się okazuje zdecydował się na "urlopowanie" od legnickiej spółki, bo priorytetem są sprawy województwa dolnośląskiego. Rabczenko jako członek zarządu władz wojewódzkich odpowiada za kulturę i służbę zdrowia. - Na pewno dolnośląskiej służbie zdrowia zapaść nie grozi, ale na pewno są punkty zapalne wymagające podjęcia zdecydowanych działań naprawczych - powiedział Jarosław RABCZENKO w rozmowie z nami. - Niektóre placówki mają problemy. Z jednej strony przyczyną są uwarunkowania systemowe, ale niestety jest także czynnik ludzki, czyli złe zarządzanie placówkami. I tutaj musimy działać szybko i skutecznie. Jakie to placówki i jakie będą podejmowane działania niebawem się państwo przekonacie. To, co złego dzieje się w służbie w jakimś stopniu dotyczy decyzji głównie tych personalnych podejmowanych przez moich poprzedników.

Jarosław Rabczenko: dolnośląskiej służbie zdrowia zapaść nie grozi. Ale są punkty zapalne

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego to:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu ,Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej, Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim, Dolnośląskie Centrum Leczenia Uzależnień w Czarnym Borze, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,  Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Do tego dochodzi 6 podmiotów typu uzdrowiska, których samorząd Dolnego Śląska jest współwłaścicielem. Czy na mapie dolnośląskiej służby zdrowia punktem zapalnym jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy? Jarosław RABCZENKO rozwiewa obawy.

- Legnicki szpital na pewno nie jest punktem zapalnym w pierwszej kolejności. Mówiąc o zapalnych miejscach miałem głownie na myśli placówki we Wrocławiu.

Rozmawiając o kondycji dolnośląskiej służby zdrowia trudno nie było zapytać o medyczny "cud" związany ze Szpitalem Powiatowym w Złotoryi.

- Wprawdzie szpital w Złotoryi podlega nie Urzędowi Marszałkowskiemu lecz Starostwu Powiatowemu w Złotoryi, ale na pewno analiza zmian jakie zaszły i zachodzą w tym szpitalu mogą być doskonałym punktem wyjścia do dyskusji o kondycji służby zdrowia na Dolnym Śląsku - powiedział Jarosław RABCZENKO. - Ubiegłoroczny wynik netto zamknął się kwotę 5 mln zł i to jest dowodem nie tyle na cud lecz na to jaki wpływ na kondycję placówek medycznych ma właściwe zarządzanie placówką.