Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

A. Lorenc do politycznego odstrzału? Przed laty radni solidarnie bronili... radnego R.Kropiwnickiego

LEGNICA. Burzliwie zapowiadają się poniedziałkowe obrady sesji Rady Miejskiej Legnicy. M.in. za sprawa projektu uchwały skierowanej do RM przez Karolinę Jaczewską-Szymkowiak o wyrażeniu zgody na zwolnienie radnego PiS Andrzeja LORENCA z pracy w  Grupie Kapitałowej KGHM- Energetyka spółka z o.o. Sprawa wydaje się być przesądzona  pod uwagę, że klub radnych KO w Radzie Miejskiej liczy14 radnych (na 23) .  Pikanterii sprawie dodaje fakt, że o wyrażeniu zgody na zwolnienie Lorenca zadecydować mają radni Platformy Obywatelskiej, a na czele Klubu Radnych stoi...  Arkadiusz BARANOWSKI, w przeszłości kandydat PiS najpierw na burmistrza Jawora, a potem na prezydenta Legnicy...

Głosowanie będzie swoistym testem na monolit samorządowej "drużyny Kupaja". Nie brak opinii, że w gronie radnych KO jest coraz więcej drobnych lub większych tarć i to może wyjść podczas głosowania nad wyrażeniem zgody na zwolnienie Lorenca z Energetyki... - Obawiam się, że wbrew stanowisku Klubu Radnych PiS zostanie przegłosowana uchwała - mówi Rafał RAJCZAKOWSKI, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwość w Radzie Miejskiej. - Radni Koalicji Obywatelskiej w ogromnej mierze wywodzący się z KOD-u nie kierują się etyką samorządowca tylko ślepo wykonują polecenia politycznych przełożonych nie zastanawiając się, ze w przyszłości sami mogą znaleźć się  w podobnej co Andrzej LORENC sytuacji...

A. Lorenc do politycznego odstrzału? Przed laty radni solidarnie bronili... radnego R.Kropiwnickiego

"Na wniosek Energetyki sp. z o.o. z siedzibą w Lubinie z 23 lipca 2024 r. został przygotowany projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Rady Miejskiej Legnicy Andrzejem Lorencem. Pracodawca oświadczył, że zamierza rozwiązać, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, umowę o pracę z panem Andrzejem Lorencem na podstawie art. 30 § 1 ust. 2 Kodeksu Pracy, i że podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym nie są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego."

Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Radzie gminy przysługuje zaś uprawnienie niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Podstawę do takiego działania stanowi art. 25 ust. 2 ustawy z 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609 z późn. zm.). Celem tej regulacji jest zapewnienie radnemu swobodnego sprawowania mandatu, nie natomiast zabezpieczenie go przed utratą pracy. Natomiast rada gminy, podejmując rozstrzygnięcie nie powinna ingerować w prawo pracodawcy do »rozstania« się z pracownikiem, gdy ma to uzasadnienie w obowiązującym porządku prawnym i nie jest związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. W ocenie NSA, w razie, "gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, rada jest zobowiązana odmówić wyrażenia zgody.” Ta bezwzględna ochrona stosunku pracy radnego może mieć miejsce tylko w tym jednym przypadku, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Przy zamiarze rozwiązania z radnym stosunku pracy z innych przyczyn, tj. niezwiązanych z wykonywaniem mandatu radnego, jakiekolwiek by one nie były, ochrona radnego ma charakter relatywny.

Z orzecznictwa NSA wynika, że ochrona stosunku pracy radnego jest uzasadniona tylko w sytuacji, gdy zostanie udowodnione, że do rozwiązania stosunku pracy nie doszłoby, gdyby pracownik nie posiadał mandatu radnego. Zatem w każdym przypadku niewyrażenia zgody przez radę gminy na rozwiązanie stosunku pracy z radnym powinno się wykazać, że do rozwiązania stosunku pracy nie doszłoby, gdyby pracownik nie posiadał mandatu radnego.

Z przedłożonego wniosku Energetyki sp. z o.o. z siedzibą w Lubinie wynika, że podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym Andrzejem Lorencem są wyłącznie zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego.

- czytamy w projekcie uchwały i jej uzasadnieniu podpisanej przez Karolinę Jaczewska-Szymkowiak

Przypomnijmy, że w historii legnickiej Rady Miasta mimo przeróżnych sporów politycznych bywało inaczej. Bo obowiązywały ZASADY i ETYKA radnych...

Dokładnie w 2010 roku solidarnie legniccy radni: SLD, PO, LPR , PiS i Tadeusza Krzakowskiego obronili radnego ROBERTA KROPIWNICKIEGO, szefa klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Rada miejska nie wyraziła zgody na zwolnienie z pracy Roberta Kropiwnickiego. Taki wniosek złożyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. - Nie widzimy we wniosku uczelni żadnych przesłanek do jego poparcia – mówił przed głosowaniem ówczesny szef klubu radnych SLD śp. Kazimierz Hałaszyński.

Dodajmy, że PWSZ trzykrotnie próbowały uzyskać przychylność legnickich radnych. Bezskutecznie... Jak będzie w poniedziałek 29 lipca z Andrzejem LORENCEM?