Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Muszą wiedzieć, jak się bronić

LEGNICA. Nauczą się kilku podstawowych chwytów samoobrony. Najważniejsze jednak, że dowiedzą się, jak rozładować agresję i wyciszyć emocje. Wszystko dla własnego bezpieczeństwa. Pracownicy socjalni legnickiego MOPS-u przejdą dwuetapowe szkolenie.   

Muszą wiedzieć, jak się bronić

Kiedy lepiej się bronić i walczyć o swoje, a kiedy uciekać? Jak rozmawiać z osobą nietrzeźwą albo niepełnosprawną umysłowo? Jak rozładować emocje i stonować atmosferę? Pracownik socjalny musi to wiedzieć.

- Chodzi o to, by w trudnej, kryzysowej sytuacji nie podnosić ciśnienia i nie zagęszczać atmosfery. Najważniejsze jest to,  by w relacji  pracownik socjalny - klient było jak najmniej emocji. -  mówi Jerzy Konopski, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy.

Niestety, jak mówią sami pracownicy socjalni, niebezpieczne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Pracownicy socjalni mają wprawdzie możliwość w krytycznej sytuacji wezwać „policyjną” obstawę. Nie zawsze jest jednak na to czas.

Pamiętam, była taka sytuacja, że zostałyśmy z koleżanką zamknięte w pokoju na klucz, a klient z szuflady zaczął wyciągać noże i nam grozić, że sprawa ma być załatwiona po jego myśli, bo jeśli nie -  to on to inaczej załatwi.- mówi jedna z pań, która jest pracownikiem socjalnym, ale woli zachować anonimowość.

Na pewno szkolenie nam się przyda-  zwłaszcza to teoretyczne. Od  strony praktycznej – wolałabym nie być w takiej sytuacji, że zmuszona byłabym do użycia chwytów samoobrony. W starciu z agresywnym mężczyzną kobieta ma małe szanse. Wtedy to już chyba tylko ucieczka wchodzi w grę - mówi z uśmiechem Aneta Mazur, pracownik socjalny.

Szkolenie dla pracowników socjalnych legnickiego MOPS-u rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.