Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dzieci ratuje się inaczej (FOTO)

LEGNICA. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się Konferencja „Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego – Legnica 2016 Pediatria”. To już czwarty zjazd ratowników medycznych, który regularnie organizują wspólnie wykładowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej legnickiej uczelni z miejscowym Pogotowiem Ratunkowym.

Dzieci ratuje się inaczej (FOTO)

Połączone konferencje praktyków, czyli ratowników medycznych i lekarzy wspólnie z przedstawicielami nauki wpisały się na stałe w kalendarz PWSZ w Legnicy dzięki pomysłodawcom i organizatorom tych zjazdów - dziekanowi dr n.med. Jarosławowi Goldmanowi, pracownikom Pogotowia Ratunkowego w Legnicy dr n.med. Andrzejowi Hapowi oraz mgr Wiesławowi Zielonce. Oni też wybierają tematykę poszczególnych kongresów, mając na uwadze aktualne potrzeby i pojawiające się nowinki medyczne związane ze współczesnymi rozwiązaniami ratowania medycznego.  

- W ubiegłym roku tematem konferencji była neurologia, a w tym roku motywem przewodnim jest pediatria. Ponieważ temat jest rozległy, już planujemy kontynuacje tego zagadnienia w przyszłym roku - mówi  sekretarz konferencji Małgorzata Kula z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultura Fizyczna - Nasze zjazdy skierowane są przede wszystkim do ratowników medycznych, lekarzy każdej specjalności, pielęgniarek systemu, no i oczywiście do studentów naszych kierunków Ratownictwa Medycznego i Pielęgniarstwa.

Dzisiejsza konferencja skupiła się na ratownictwie najmłodszych, gdyż udzielanie pierwszej pomocy dzieciom jest inne niż ratowanie życia dorosłym.   

- Jeżeli chodzi o udzielanie pomocy procedury ERC (Europejska Rada Resuscytacji) są ujednolicone i nie ma w zasadzie różnic jej udzielania dla ludzi, którzy nieprofesjonalnie podchodzą do resuscytacji u dzieci – podkreśla prelegentka konferencji, dr n.med. Joanna Żółtańska. - Natomiast jeśli chodzi o osoby, które zawodowo zajmują się tym zagadnieniem, to tych różnic jest bardzo dużo. Inna specyfika ERC u noworodków, niemowląt i dzieci wynika z anatomii, fizjologii dziecięcej i przede wszystkim z innych przyczyn doprowadzających u nich do zatrzymania krążenia. Te różnice są bardzo istotne i wpływają na wszystkie procedury, wszystkie algorytmy, specyfikę i odrębność postępowania. I o tym będziemy mówić ratownikom. Jak ważne jest to zagadnienie podkreśli zaproszony na konferencję gość dr hab.n.med. Krzysztof Wronecki, specjalista kardiochirurgii i chirurgii dziecięcej, uczeń prof. Religi. Dziecko nie jest małym dorosłym, to pierwsza i najważniejsza zasada. To zupełnie inny organizm, stąd waga i znaczenie tej konferencji jest niezwykle istotna. Należy podziwiać władze uczelni, że takie konferencje organizują  i że jest to już cykliczne. To sprzyja do podniesienia poziomu nauki i poziomu wiedzy wśród ratowników medycznych, zwłaszcza tych pracujących. To wspaniała idea.

Wśród prelegentów spoza uczelni swoją wiedzą podzielili się mgr Renata Hołowiak i dr Wojciech Kowalik z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Miłym akcentem konferencji było uroczyste przekazanie sprzętu dydaktycznego, w tym fantomów, przez Wójta Gminy Legnickie Pole – Henryka Babuśkę, dla Szkoły Ratownictwa Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

{gallery}galeria/wydarzenia/18-11-16-konferencja-pwsz-fot-ewa-jakubowska{/gallery}