Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię
LEGNICA. 22 listopada Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych z Legnicy wspólnie z Teatrem Modrzejewskiej organizuje, już po raz kolejny, obchody ogólnopolskiej akcji „Schizofrenia – Otwórzcie drzwi”. W wielu miastach w Polsce odbywają się w tym dniu koncerty, spotkania poetyckie, przedstawienia teatralne, wystawy plastyczne, dyskusje z udziałem osób chorujących i ich bliskich, pracowników służby zdrowia, polityków lokalnych, księży, artystów. W Legnicy będzie możliwość udziału w dyskusji, obejrzenie happeningu plenerowego oraz spektaklu na Scenie Gadzickiego.
Kampania "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię i inne choroby psychiczne i jest prowadzona w Polsce od września 2000 r. Jej celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji wobec osób chorych psychicznie. Program "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" jest organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Program uzyskał patronat Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, a dofinansowany jest z grantu naukowego Lilly.
Program "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" rozpoczął się w 1996 roku na Światowym Zjeździe Psychiatrycznym w Madrycie, a pierwszą pilotażową edycję zainicjowano w mieście Alberta w Kanadzie. Po pierwszych pozytywnych rezultatach akcji kanadyjskiej, podobne przedsięwzięcia rozwinięto w Austrii, Chinach, Egipcie, Niemczech, Grecji, Indiach, Włoszech i Hiszpanii. W każdym z krajów program koordynowany jest przez komitet, w skład którego wchodzą psychiatrzy, pacjenci, członkowie rodzin osób chorych, dziennikarze, politycy, nauczyciele i działacze społeczni.
Konferencja - wykłady i dyskusje:
"Psychogeriatria" mgr Jacek Jazy
"O starzeniu się, pomyślnym i niepomyślnym" mgr Beata Maćkowiak
„Wiecznie starzy, wiecznie młodzi” mgr Elżbieta Kuźmiak
Spektakl „A może nad morze”
Jest to humorystyczna historia, spektakl drogi, droga do przemiany - wszystkie te określenia są adekwatne do opisania przedstawienia Grupy "Pogotowie Teatralne". Jest to opowieść o wielu podróżach, które na skutek nieszczęśliwych wypadków stają się podróżą wspólną w zupełnie nieplanowanym kierunku, a każdy z bohaterów u jej celu pozna nowe oblicze własnego "ja". Scenariusz powstał na podstawie improwizacji członków grupy i powinien dostarczyć oglądającym wielu okazji do uśmiechu.
Scenariusz: na podstawie improwizacji grupowych oraz wierszy Danuty Kobiak
Muzyka: Albert Pyśk
opieka reżyserska: Magda Drab , Katarzyna Kaźmierczak.
Występują członkowie grupy Pogotowie Teatralne: Eryka Bohrandt, Kornelia Bohrandt, Małgorzata Kubiczek, Ewa Wiśniewska, Danuta Kobiak , Darek Garmada, Bartłomiej Szczesiak
Pogotowie Teatralne to grupa rozwoju osobistego dla osób po kryzysach, która od kilku lat jest częścią Klubu Gońca Teatralnego, w ramach którego legnicki teatr prowadzi stałą edukację teatralną. W tej grupie prowadzona jest terapia przez teatr. Do tej pory grupa przygotowała wiele happeningów, a także spektakle: „Don Kichot nieuleczony”, „Zimno duszno mi”, „Burza” oraz „Świat jest pełen atomów”.. Pogotowie Teatralne jest inicjatywą aktorki i psychoterapeutki Katarzyny Kaźmierczak. Zajęcia w tej grupie prowadzi również legnicka aktorka Magda Drab.
14.00- konferencja w Kawiarni RATUSZOWA
16.00- happening w wykonaniu Klubu Gońca Teatralnego w Rynku
18.00- "A może nad morze" - spektakl w wykonaniu Pogotowia Teatralnego, Scena Gadzickiego
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na spektakl są bezpłatne wejściówki dostępne w kasie Teatru