Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Co Legnica zyska dzięki S3? (FOTO)

LEGNICA. Położenie Legnicy w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania autostrady A4 z budowaną drogą szybkiego ruchu S3 stwarza dla miasta wielkie szanse rozwojowe. Rozmawiano o tym podczas konferencji zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą - Wrocław i Urząd Miasta Legnicy.

Co Legnica zyska dzięki S3? (FOTO)

Do Sali Królewskiej w Akademii Rycerskiej przybyli eksperci z różnych dziedzin, samorządowcy z regionu, przedsiębiorcy, działacze gospodarczy, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, środowisk naukowych, kulturalnych, turystycznych, organizacji i stowarzyszeń oraz parlamentarzyści.

- W 2018 roku trasa szybkiego ruchu powinna być gotowa aż do Bolkowa. To będzie strategiczny szlak komunikacyjny, nowa oś gospodarcza na Dolnym Śląsku. Dzięki rozbudowie S3 turyści i firmy będą w stanie szybciej dotrzeć do rejonu Jeleniej Góry oraz Wałbrzycha-Świdnicy. W jeszcze lepszej sytuacji znajdzie się Legnica, w pobliżu której S3 skrzyżuje się z A4, dzięki czemu powstanie tam drugi co do wielkości węzeł autostradowy na Dolnym Śląsku. Skorzystają również Lubin i Jawor, położone przy S3 blisko węzła Legnica. Jest to wielka szansa dla Legnicy – mówił prowadzący spotkanie Jacek Kulesza z Gazety Wyborczej.

- Chcemy tę szansę maksymalnie wykorzystać. Połączymy siły Legnicy, jako centrum aglomeracji, z siłami innych sąsiednich gmin powiatu ponad wszelkimi podziałami – podkreślił gospodarz spotkania, Tadeusz Krzakowski. – Dysponujemy potencjałem materialnym, infrastrukturalnym, ludzkim i intelektualnym. Miasto rozwija się i unowocześnia we wszystkich sferach funkcjonowania. Posiadamy dobrze rozwinięty, wspierany przez firmy przemysłowe, system nowoczesnego kształcenia zawodowego, nastawiony na wymagania rynku pracy. Legnica to miasto uszyte na miarę. Naszym atutem są: wygoda życia, bardzo niskie bezrobocie, niskie koszty pracy, koszty utrzymania rodzin, dostępność edukacji i szkolnictwa wyższego, kultury, bogata historia i cenne zabytki, a przede wszystkim wartościowe tereny inwestycyjne. Legnicki subregion z powodzeniem może konkurować na rynku dolnośląskim, ale też z sąsiadami w Niemczech i Czechach – mówił prezydent Krzakowski, dodając: W tym kontekście potrzebny jest wielki finansowo-gospodarczy program rządowy dla Polski zachodniej.

Uczestnikami debaty byli: Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, Herbert Wirth, były prezes KGHM, Rajmund Papiernik, dyrektor biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Robert Radoń - Pełnomocnik Marszałka ds. Kluczowych Projektów Samorządu Województwa. Zwracali oni uwagę m.in. na fakt łączenia przez Legnicę dwóch szlaków gospodarczych i turystycznych: wschód – zachód oraz północ – południe w wymiarze krajowym i europejskim. Daje to miastu szczególnie uprzywilejowaną pozycję centrum biznesowego. Konieczne są tu działania informacyjne i promocyjne aktywnie wspierane przez władze wojewódzkie.

Atuty Legnicy, w kontekście jej skomunikowania z otoczeniem, umożliwiają - zdaniem uczestników debaty - postęp inwestycyjny, technologiczny i przemysłowy. Mogą się tu rozwijać nowoczesne branże mikrohutnicze i mikrochemiczne, pozyskujące surowce z recyklingu, fotowoltaika, energetyka odnawialna, branża motoryzacyjna i turystyczna, a także ośrodki badawczo-rozwojowe. Tu wreszcie może się koncentrować młoda kadra zarządzająca gospodarką subregionu.

Fot. Jagoda Balicka

{gallery}galeria/wydarzenia/24-11-16-konferencja-s3-fot-jagoda-balicka{/gallery}