Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Reforma oświaty w Legnicy

LEGNICA. Pojęcie gimnazjów od września zniknie. Władze Legnicy przedstawiły dziś swoją propozycję wdrożenia reformy oświatowej. - W Legnicy założenie jest takie, że my nie przekształcamy gimnazjów ani w szkołę podstawową, ani w liceum, technikum czy szkołę branżową, tylko włączamy je do już istniejących szkół innego typu - mówi Dorota Purgal, z-ca prezydenta Legnicy.
Reforma oświaty w Legnicy

Zatem gimnazja włączone zostaną albo do liceum albo do technikum, przy którym dotąd funkcjonowały w zespole szkół. Dwa „samodzielne” gimnazja (nr 4 w Zamku i nr 5 przy ul. Chojnowskiej) włączone zostaną do szkół podstawowych.

 
- Klasy z Gimnazjum nr 4 zostaną włączone do SP nr 4, a klasy z Gimnazjum nr 5 - do SP nr 9. Założenie jest takie, że - jeśli będzie taka wola rodziców i uczniów - to uczniowie przez najbliższe 2 lata będą mogli kontynuować naukę w budynkach szkół, do których teraz chodzą. Dajemy taką możliwość - wyjaśnia Dorota Purgal.
 
Klasy z obecnego I i II Gimnazjum przeniesione zostaną do Liceum nr VII, które połączone zostanie z obecnym Liceum nr 6 i przeniesie się do budynku przy ul. Radosnej.
 
Z kolei budynek przy ul. Mazowieckiej zająć mają uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych, którzy teraz uczą się w trzech różnych miejscach – przy ul. Piechoty, Rycerskiej i Tatrzańskiej.
 
Jak zapewnia z kolei dyr. wydziału oświaty w legnickim urzędzie miasta – wdrożenie reformy nie powinno odbić się na zatrudnieniu. Wprawdzie z symulacji arkuszy organizacyjnych ze stycznia wynika, że dyrektorzy szkół zaplanowali rozwiązanie umowy o pracę z 57. nauczycielami, ograniczenie liczby godzin dla kolejnych 70. nauczycieli - w sumie jednak ma się to zbilansować z potrzebami dyrektorów szkół podstawowych.
 
- Jedna strona równoważy się drugiej, tzn. te rozwiązania umowy o pracę i te nowe potrzeby, w zasadzie są równoważne. Widać to na przykładzie Gimnazjum nr 5, które wykazało rozwiązanie umowy o pracę z 9. nauczycielami, a już wiadomo, że 8. z nich stanie się nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 9 - wyjaśnia Halina Gawin- Majewska, dyr. wydz. oświaty.